Uzmanlar hava durumuna karşı uyardı, Almanya’ya kan yağmuru geliyor

Uzmanlar hava durumuna karşı uyardı, Almanya’ya kan yağmuru geliyor

Almanya, Sahra Çölü’nden esen rüzgarlarla taşınan toz bulutlarının etkisi altında kalacak. Önümüzdeki haftadan itibaren "kan yağmurları" gözükebilir.

Önümüzdeki hafta başında Almanya'da kan renginde olacak çok sayıda yağmur bekleniyor. Sahra Çölü'nden gelen tozların neden olduğu bu yağmur türü, “kan yağmuru” olarak bilinen bir doğa olayına yol açacak.

Sahra tozunun atmosferde bu kadar yoğun olmasının nedeni, Kuzey Afrika’daki şiddetli rüzgarlar ve mevsimsel koşulların olması. Bu tozlar Libya çölü üzerindeki güçlü rüzgarlar sayesinde güneyden gelen akıntılarla taşınıyor ve Balkanlar veya Balear Adaları üzerinden İspanya, Fransa ve Almanya’ya ulaşıyor.

CİDDİ BİR TEHLİKE OLUŞTURMUYOR

Sahra tozunun sağlık üzerindeki etkileri genellikle geçici ve alerji veya astım hastaları dışında ciddi bir tehlike oluşturmuyor.

Doğa için ise faydalı olan bu toz, besin maddeleri, sülfat ve fosfat içeriyor ve suyla temas ettiğinde gübre olarak işlev görüyor. Böylece bitkiler için olumlu bir etki yaratıyor. Ancak araç sahipleri muhtemelen bu doğa olayından olumsuz etkilenecekler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT