Uzmanlar açıkladı: Düzensiz uyku Alzheimer riskini artırabilir

Uzmanlar açıkladı: Düzensiz uyku Alzheimer riskini artırabilir

Yeni bir çalışma, düzensiz uyku düzenine sahip kişilerin, daha düzenli uyku düzenine sahip olanlara kıyasla Alzheimer hastalığına yakalanma oranının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Uyku düzenimiz bozulduğunda, vücut dolaşım sistemimiz olumsuz etkilenir ve bu da bilişsel işlevlerde sorunlara yol açabilir.

Uzmanlar düzenli uykunun daha iyi bir uykuya yardımcı olabileceğini söylüyor. Yeterli uyku almanın yanı sıra, düzenli bir uyku programına bağlı kalmak genel olarak insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Neurology'de yayınlanan yeni bir çalışma, uyku düzenine sahip olmayan kişilerin Alzheimer yakalanma oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

ALZHEİMER RİSKİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Araştırmacılar yaklaşık 7 yıl boyunca ortalama 62 yaşında olan 88.094 kişiyi gözlemledi. Katılımcılar, uyku döngülerini ve uyku düzenlerini analiz etmek için bir hafta boyunca bileklerine bir cihaz taktılar.

Araştırmacılar, kimlerde Alzheimer geliştiğini görmek için katılımcıların tıbbi bilgilerini inceledi. En düzensiz uykuya sahip olan kişilerin, orta derecede uyku düzensizliği olan kişilere göre Alzheimer olasılığının %53 daha fazla olduğunu buldular.

DÜZENSİZ UYKUNUN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Uyku uzmanlarına göre, insan vücudu günün saatlerine denk gelen doğal uyku-uyanıklık döngülerine veya dolaşımsal ritimlere sahiptir. Uzmanlar, düzensiz bir uyku düzenine sahip olmanın bilişsel gerileme için bir risk faktörü olabileceğini söylüyor.

Uyku düzeni açısından, rutin bir programa mümkün olduğunca yakın bir şekilde uyumak ve uyanmak önemlidir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, daha iyi bir uyku için aşağıdaki ipuçlarını öneriyor:

Yatak odanızı karanlık tutun.

Telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız gibi elektronik cihazları yatak odanızda bulundurmayın.

Uykudan kısa bir süre önce büyük öğünlerden, kafein ve alkolden kaçının.

Düzenli egzersiz yapın.

ARTI49

HABERE YORUM KAT