Uyarı Günü arızası görevinden etti: Siren çalmadı, koltuk gitti

Uyarı Günü arızası görevinden etti: Siren çalmadı, koltuk gitti

Almanya’da 1990 yılından bu yana ilk kez ülke çapında test alarmı verildi. Ancak beklendiği gibi olmadı ve birçok noktada sirenler çalmadı. Arıza, Daire Başkanı Unger’i koltuğundan etti.

Almanya’da 10 Eylül’de planlanan uyarı günü çerçevesinde bazı noktalarda sirenler çalmayınca Bonn'daki Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Christoph Unger de koltuğunu kaybetti. Alman Basın Ajansı DPA’ya ulaşan bilgilere göre, Başkan Unger söz konusu arızanın ilk büyük kurbanı oldu. 

Öte yandan 2020 Uyarı Günü’nü düzenleyen Bonn’daki Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, günün amacı Almanya’daki insanları acil durumlarda uyarılar hakkında bilgilendirmek.

Werne gönüllü itfaiye teşkilatından yapılan açıklamaya göre, 1990’ların başına kadar, başlangıçta nüfusu olası hava saldırılarına karşı uyarmak amacıyla ülke çapında bir federal siren ağı mevcuttu ancak “Soğuk Savaş” ın sona ermesinden sonra bu siren ağı federal hükümet tarafından terk edildi. Sirenleri belediyeler devraldı.

Söz konusu federal daireye göre, ülke çapındaki uygulama yangınlar, radyoaktif radyasyonun meydana gelmesi, elektrik kesintileri, deprem veya sel gibi doğal afetler dolayısıyla yapılsa da, özel durumlarda NINA uyarı uygulaması üzerinden koronavirüs gibi patojenlere karşı da uyarıda bulunuyor.

+49 – BONN

FOTO: bbk.de / Mutz­berg

HABERE YORUM KAT