Üşümek bu 5 hastalığın habercisi olabilir

Üşümek bu 5 hastalığın habercisi olabilir

Bazı insanlar daha çok üşüme eğilimine sahiptir. Sürekli üşümek soğuk intoleransı hipotiroidizm, anemi, periferik arter hastalığı ve daha fazlası gibi altta yatan tıbbi bir duruma da işaret edebilir.

Kış aylarında üşümek hava koşulları göz önüne alındığında olağan sayılan bir durum. Ancak bazı insanlar var ki onların üşümekten yakınması için çok soğuk bir hava gerekmiyor. Çünkü nispeten soğuk sayılmayan havalarda dahi üşüyorlar. Sürekli üşümek bazı hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin Tiroid bezinin işlev bozukluğu, arteriyel kan akışı ve düşük vücut yağı, kişinin üşümesine neden olabilir.

Kişinin sürekli üşümesine neden olabilecek 5 durum…

1.HİPOTİROİDİZM

Hipotiroidizm, tiroid bezi yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu hormonlar metabolizmayı ve sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olur. Tiroid yeterince tiroid hormonu üretmediğinde, vücudun süreçleri yavaşlama eğilimindedir.

Hipotiroidizmin diğer belirtileri şunlardır:

Yorgunluk,

Depresyon,

Seyrelen saçlar,

Düşük kalp atış hızı.

Doktorlar basit bir kan testi ile hipotiroidi teşhisi koyabilir.

2.REYNO HASTALIĞI

Reyno hastalığı kişi soğuk veya stres yaşadığında kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu durum kan akışını azaltır ve etkilenen bölgelerin soğuk hissetmesine neden olabilir.

Genellikle el ve ayak parmaklarındaki arterleri etkiler. Bazı kişiler dudaklarında ve kulaklarında bu sendromu yaşayabilir.

Ataklar sırasında etkilenen bölgeler soluklaşabilir. Kan akışı geri döndüğünde, el ve ayak parmakları uyuşuk veya ağrılı hissedebilir.

3.ANEMİ

Anemi, bir kişinin vücudunda dolaşan ve oksijen taşıyan yeterli sayıda kırmızı kan hücresi olmadığında ortaya çıkar. Soğuk hissetmek de dahil olmak üzere anemi belirtileri, göreceli oksijen eksikliğinden kaynaklanır.

Diğer belirtiler şunları içerebilir:

Halsizlik veya yorgunluk

Baş dönmesi veya sersemlik

Nefes alma sorunu

Kalp atış hızında artış

Baş ağrısı

Soluk ten

4.ANOREKSİYA

Anoreksiya nervoza (AN), kilo kaybı veya yetersiz kilo alımı ve çarpıtılmış bir vücut imajı ile karakterize bir yeme bozukluğudur.

AN'li kişiler gıda alımını yoğun bir şekilde kısıtlayabilir, aşırı egzersiz yapabilir veya laksatiflerle ya da kusarak boşaltım yapabilir.

Anoreksiya hastalarının vücut ısısı genellikle düşüktür. Ayrıca vücut yağ seviyeleri düşük olabilir ve bazal metabolizma hızları azalabilir. Tüm bu faktörler kişinin aşırı soğuk hissetmesine neden olabilir.

5.PERİFERİK ARTER HASTALIĞI

Kalbi besleyen damarlar dışındaki tüm atardamarlarda daralma ve tıkanmalara yol açan duruma periferik arter hastalığı denir. Örneğin kol, bacak, beyin ve iç organları besleyen damarların duvarında ateroskleroz denilen plaklar oluşarak daralma ve tıkanma yaratır.

Periferik arter hastalığı genellikle kan akışının azalmasına neden olarak ellerde, ayaklarda veya her ikisinde soğukluk, uyuşukluk, karıncalanma veya ağrı hissi yaratır. Ağır vakalarda, periferik arter hastalığı doku ölümüne yol açabilir.

Periferik arter hastalığının tedavisi genellikle egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bazı kişilerde ameliyat da gerekebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT