Ünlü Virolog Christian Drosten'den acil fren uygulamasıyla ilgili açıklama: Yeterli değil

Ünlü Virolog Christian Drosten'den acil fren uygulamasıyla ilgili açıklama: Yeterli değil

Almanya'da haftalardır bilim insanları tarafından kısıtlamaların sıkılaştırılması için çağrılar yapıldı. Ülke çapında planlanan korona acil durum freninin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı konusunda ünlü virolog Christian Drosten şüpheci...

Yoğun bakım ünitelerindeki durum nedeniyle virolog Christian Drosten, ülke çapında planlanan Corona acil durum frenine ek olarak başka önlemlerin de gerekli olacağını düşünüyor.

Berlin Charité'den korona uzmanı Salı günü NDR-Info'da yayınlanan "Coronavirus Update" podcast'inde "Şu anda hastanelerde yaşanan duruma göre farklı tepki vermeniz gerektiğini düşünüyorum" dedi. Drosten, kararla ilgili olarak, "Artık yoğun bakımdaki durumu kontrol edebileceğinizi sanmıyorum." dedi.

Federal kabine salı günü Enfeksiyon Koruma Yasasını'nda değişiklik kararına gitti.Bu, Almanya'nın büyük bölümlerindeki insanların bağlayıcı ulusal yönergelere uygun olarak çıkış kısıtlamalarına uyum sağlamaları ve dükkanları kapatmaları gerektiği anlamına geliyor.

Önümüzdeki hafta, Federal Meclis'teki muhalefetin eleştirilerine rağmen, değişiklikler önce parlamento tarafından kararlaştırılması, ardından da Federal Konsey tarafından onaylanması bekleniyor.

Drosten, Paskalya'dan sonra koronavirüs vaka sayıları hakkında  "Tekrar gerçekçi rakamları görmek için muhtemelen bu haftanın sonuna kadar beklememiz gerekecek." ifadelerini kullandı. Günlük vaka sayısının 20.000 ila 30.000 aralığına girmesinden endişe duyduğunu söyledi. Ancak Paskalya sebebiyle okulların tatil olmasının yavaşlamaya etkisini arttırdığı açıklamasında bulunudu.

Drosten, daha önceki verilerin aksine , Büyük Britanya'da keşfedilen varyant B.1.1.7 ile ilgili yeni çalışmalar hakkında, varyantın daha ölümcül olduğuna dair hiçbir kanıtın görülmediği açıklamasında bulundu.

Drosten Stiko'nun 60 yaş üstü kişilere AstraZeneca'yı önermesine rağmen 60 yaş üstü kişilerin aşı konusunda seçici olmasının iyi bir gelişme olmadığını söyledi

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT