Ünlü “aşırı sağcı”, yargıç karşısında: İsyana teşvikle suçlanıyor

Ünlü “aşırı sağcı”, yargıç karşısında: İsyana teşvikle suçlanıyor

Almanya’nın en çok tanınan “aşırı sağcısı” Sven Liebich halkı kışkırtma suçuyla hakim karşısında hesap veriyor.

Savcılık aşırı sağcı Sven Liebich’i Halle'deki toplantılarda ve internet sayfasında halkı kışkırtma, Nazi dönemini inkâr, dini topluluklara ve farklı görüşteki kuruluşlara hakaret etmekle suçluyor. Liebich, Saksonya Anhalt Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından da uzun yıllardan bu yana “aşırı sağcı” olarak tanımlanıyor. 

49 yaşındaki zanlının 2016'dan bu yana bir internet sayfası aracılığıyla göçmenlere saldırdığı ve aralarında Birlik’90/Yeşiller Partili siyasetçiler ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) eski başkanı gibi politikacılara iftira attığı söyleniyor. Yeşil milletvekili  Renate Künast daha önce Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nde internetteki nefret söylemleri dolayısıyla yargılanan söz konusu sanığı mahkûm ettirmiş, Liebich ocak ayı sonunda 10 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. 

Provokatör ve komplo teorisyeni olarak nitelenen Sven Liebich  mitinglerde aşırı sağcı ideolojisini yüksek sesle taraftarlarına aktarıyordu. 

Yaklaşık 240 bin nüfusa sahip Saale kentinin büyükşehir Belediye Başkanı Bernd Wiegand polisten Liebich'in meydanlardaki mitinglerine artık izin verilmemesini istedi. Aşırı sağa karşı halk girişimleri de bugüne dek söz konusu aşırı sağcı gösterileri engellemek için alanlarda  pazar tezgâhları kurdu ve sloganları bastırmak için kilise çanları çalındı. 

+49 - HALLE

FOTO: David Ebener / DPA

HABERE YORUM KAT