Umutsuz zirvede AB uzlaşacak mı? Kurtarma paketi için uzatma

Umutsuz zirvede AB uzlaşacak mı? Kurtarma paketi için uzatma

Kurtarma programı ve bütçe konusunda iki günlük zirvede anlaşamayan AB üyesi ülke liderleri yeniden bir araya geldi. Görüşmeler için uzatmaya gidiiyor.

Beklenen gerçekleşiyor: “Umutsuz zirve”de bir sonuç almak her geçen saat daha da güçleşiyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, koronavirüs krizinin ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programı ve gelecekteki bütçe konusunda iki gündür devam eden müzakerelerde anlaşma sağlayamadı ve zirve programı bir gün uzatıldı.

AB Konseyi Başkanı Sözcüsü Barend Leyts, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, AB üyesi ülke liderlerini Brüksel’de fiziksel olarak bir araya getiren AB Liderler Zirvesi’nin uzatıldığını açıklamıştı. Liderler tekrar bir araya geldi. 

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in "Bu zirvenin başarısızlıkla sonuçlanması mümkündür” şeklindeki açıklaması, toplantının olumlu sonuçlanması için çaba harcayanların umudunu kırdı.  

ZİRVE HAKKINDA

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlık ettiği zirveye, üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanları ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katılıyor.

Zirvede, salgının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar avroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon avroluk AB’nin 2021-2027’deki bütçesini belirleyecek “Çok Yıllı Mali Çerçeve” taslağı müzakere ediliyor.

Liderler, kurtarma programının boyutunu, içerisindeki hibe ve kredilerin miktarını ve bunlar için uygulanacak denetim mekanizmasıyla koşulları ele alıyor.

AB’nin 2021-2027 dönemi bütçesini de müzakere eden liderler, bütçenin boyutunu, harcama alanlarını ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını tartışıyor. 

Üye ülkelerin oy birliğiyle belirlenecek kurtarma paketi ve gelecekteki bütçe konusunda anlaşma sağlanması için AB ülkeleri arasında zorlu müzakereler gerçekleşiyor.

TARTIŞMA KONULARI 

AB ülkeleri içinde "Tutumlu 4’lü" olarak adlandırılan Hollanda, Danimarka, İsveç ve Avusturya, özellikle kurtarma programındaki hibeleri soğuk karşılıyor.

Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine "koşullu" biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor.

Söz konusu ülkeler, hibe verilmesi durumunda sıkı bir denetim mekanizması talep ediyor. 

Macaristan ve Polonya, AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına soğuk bakıyor. Böyle bir durumda bütçe ve kurtarma programını veto etmeyi planlıyor.

AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, üye ülkelerin AB Konseyindeki oy birliği ve Avrupa Parlamentosu (AP) onayıyla alınıyor.

+49 – BRÜKSEL

 

HABERE YORUM KAT