Ukrayna'da bir yıldır Rus saldırıları altındaki Orikhiv'de halk insani yardımlarla geçiniyor

Ukrayna'da bir yıldır Rus saldırıları altındaki Orikhiv'de halk insani yardımlarla geçiniyor

Ukrayna'nın Zaporijya bölgesine bağlı, bir yıldır yoğun Rus saldırıları altındaki Orikhiv şehrinde kalmaya cesaret eden siviller, dağıtılan insani yardımlarla hayatlarını sürdürüyor

Rusya-Ukrayna savaşında cephe hatlarında çatışmalar devam ederken bu bölgelere yakın yerleşim yerleri de ağır hasar alıyor.

Cephe hattına sadece 8 kilometre mesafede bulunan Zaporijya bölgesinde yer alan Orikhiv'e Rus güçleri, topçu sistemleriyle yoğun saldırılar düzenliyor.

AA ekibi, Ukrayna ordusundan izin alarak savaşın ağır izlerini taşıyan Orikhiv'e ulaştı ve bölgedeki son durumu görüntüledi.

Şehir ve çevresindeki altyapıların ağır hasar alması nedeniyle elektrik, doğal gaz, içme ve kullanım suyu hizmetlerinin verilemediği Orikhiv'de soğuk havalarda halk, ağır şartlarda yaşamını sürdürüyor.

Genelde topçu sistemlerinin atışlarıyla vurulan şehirde her an saldırı tehlikesi olduğu için halk dışarıya çıkmamaya çalışıyor.

Marketler dahil her yerin kapalı olduğu kentte sadece insani yardımların dağıtıldığı sırada sokaklarda insanları görmek mümkün oluyor.

Yoğun saldırılar nedeniyle genelde sığınak veya evlerin altındaki depolarda kalanlar, yardımların yapıldığı dağıtım merkezlerine kadar hızlı şekilde ulaşıp evlerine de hızlıca dönmeye çalışıyor.

Aylardır içme suyu sorununun yaşandığı Orikhiv'deki siviller, itfaiye araçlarıyla bölgeye ulaştırılan suyu içmek zorunda kalıyor.

Savaş başlamadan önce yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı şehirde şimdilerde sadece 2 bine yakın kişinin kaldığı biliniyor.

- "Buraya her gün saldırı düzenleniyor"

Orikhiv sakinlerinden 50 yaşındaki Sergey, Rus ordusunun şehre yönelik yoğun saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Soyadını vermek istemeyen Sergey, saldırıların ne zaman ve hangi bölgede olacağı önceden bilinemediği için sivillerin genelde dışarıya çıkmadığına dikkati çekerek, "Buraya her gün saldırı düzenleniyor. Bugün bir sokakta, yarın başka sokakta, her gün saldırı oluyor." dedi.

Sergey, "Zor şartlarda yaşıyoruz. Bir yıldır durum aynı ancak burayı terk edip bir yere de gitmeyi düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

73 yaşındaki Valodya Çubenko da şehre yoğun topçu saldırılarının yapıldığını kaydetti.

Cephe hattına çok yakın bulunduğu için şehrin süreklli Rus güçlerinin hedefinde olduğunu ifade eden Çubenko, "Buraya doğru her gün ateş açıyorlar. Neredeyse her gün saldırı var. Son 2 veya 3 gündür ortam biraz daha sakin ama genelde durum ağır." şeklinde konuştu.

Bir yıldır saldırıların altında yaşayan siviller için insani yardımların dağıtılmasının son derece önemli olduğunu dile getiren Çubenko, "İnsani yardımlar, bizim için önemli çünkü bizde elektrik, su ve gaz yok. Elektrik 7 aydır verilemiyor." dedi.

Yardım dağıtım merkezine gelen 63 yaşındaki Tatiana Halçenskaya ise tehlikeli olmasına rağmen kendi evinde kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Şehirde kalarak evine sahip çıkmaya çalıştığını anlatan Halçenskaya, "Bir kadın olarak bu saldırıların altında yaşamak elbette zor ama güçlüyüz ve biz Orikhiv'de kaldığımız sürece bu şehir ayakta kalacak." ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT