Uğur Şahin kanser ilaçları için tarih verdi

Uğur Şahin kanser ilaçları için tarih verdi

Uğur Şahin'in kurduğu şirket Biontech, şu anda özellikle yapay zekaya dayanan yaklaşık 30 yeni kanser terapisini araştırıyor. Şahin, ilk ilaçların 2026 yılına kadar ruhsatlandırılmaya hazır olacağını umuyor.

Biontech CEO'su Uğur Şahin tıbbın "uzun vadede kanseri kontrol altına alma ya da ideal olarak tedavi etme" yolunda ilerlediğine inanıyor. Şahin, Spiegel'a verdiği demeçte, "Prensip olarak, birçok kanser türünün daha erken tanınmaması ve tedavisinin daha kolay olmaması için hiçbir neden görmüyorum" dedi.

Bunun arka planında Şahin'in "büyük bilgi devrimi" olarak adlandırdığı bir gelişme yatıyor: Dijital teknolojiler ve yapay zeka tarafından yönlendirilen, her zamankinden daha hızlı bir ilerleme ve gelişim sıçraması sarmalı. Şahin, "Bugün her şey eskisinden çok çok daha hızlı gerçekleşiyor" dedi.

İLK İLAÇLAR İÇİN TARİH VERDİ...

Şahin onlarca yıldır kanser araştırmaları yapıyor ve Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde Deneysel Onkoloji Profesörü olarak görev yapıyor. Kurduğu şirket Biontech, şu anda özellikle yapay zekaya dayanan yaklaşık 30 yeni kanser terapisini araştırıyor. Şahin, ilk ilaçların 2026 yılına kadar ruhsatlandırılmaya hazır olacağını umuyor.

Biontech'in patronu, Dünya Kanser Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada "2030 yılına kadar piyasada geniş bir kanser tedavisi portföyüne sahip olmak istiyoruz" dedi.

ARTI49

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT
1 Yorum