Uçuş sırasında iftar ve sahurda ikram yapılacak mı?

Uçuş sırasında iftar ve sahurda ikram yapılacak mı?

Ramazan ayı yaklaşırken seyahatlerde iftar ve sahur uygulamalarının nasıl olacağı da netleşti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü aldığı yeni kararla; Ramazan ayındaki uçuşlarda iftar ya da sahur zamanı ikram servisi yapılmasına izin verdi.

Aslında pandemi döneminde Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 saat altı dış hat uçuşlarında ve tüm iç hat uçuşlarında yolculara ikram kaldırıldı. Ramazan ayında uçuşları iftar ya da sahur vaktine denk gelen yolcular için yeni bir uygulama başlatıyor.

İkram Kısıtlaması hakkındaki kararı havayolu şirketlerine gönderen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, “İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde dünyada ve ülkemizde yeniden normalleşme dönemine geçilmiş ve bazı kısıtlamalar kaldırılmıştır. Havacılıkta ise Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü normalleşme kapsamında ülkelerin havacılık uyguladığı muafiyetlerin 31 Mart 2021 tarihi itibariyle kaldırılmasını ve alınan risk azaltıcı tedbirleri ile birlikte normal usullerle gerçekleştirilmesi istenmektedir.

Bilindiği üzere, Covid-19 salgını nedeniyle uçuş operasyonları sırasında alınması gereken tedbirlerin belirlendiği İlgi’de kayıtlı genelgenin 5’nci maddesinin C fıkrasında, Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin alınan tedbirlerle ikram ile ilgili uygulamalar asgari seviyede olacak şekilde kısıtlanmış olup, Covid-19 salgını tedbirlerine en üst düzeyde uyulması teşvik edilmektedir. Bu koşullara bağlı olarak ve 31 Mart 2021 itibari ile öngörülen normal operasyonlara dönüş planlamaları göz önüne alınarak, iftar veya sahur gibi ikram gerekliliği olan durumlarda uygulama yapılabilir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TURİZMAVRUPA

HABERE YORUM KAT