Turkuaz’da yeni dönem: Takviminde müzik de var, tiyatro, sinema, edebiyat da

Turkuaz’da yeni dönem: Takviminde müzik de var, tiyatro, sinema, edebiyat da

Almanya’da tam 13 yıldan bu yana kültür ve sanat alanında etkin çalışmalar yürüten “Turkuaz“ korona dönemine rastlayan genel kurulunda yeni yönetimi belirledi. Yeni dönemde müziğe tiyatro, sinema, resim ve edebiyat da eşlik edecek.

Federal Almanya’da 2007 yılında opera sanatçısı Ahmet Gül ve arkadaşları tarafından Stuttgart kentinde kurulan ve bugüne dek halkların, kültürlerin birbirini tanımasında ve dostlukların kurulmasında etkili çalışmalar yürüten Turkuaz’da bayrak devri gerçekleşti. Mettingen’deki buluşmada Eş Başkan Ahmet Gül yeniden adaylığını koymadı. 

KÖKLÜ İLİŞKİLERİ GELECEĞE TAŞIYOR

Türklerin ve Almanların köklü ilişkilerinin göç öncesine de dayandığına çalışmalarıyla işaret eden, gelecekte dostluk için el ele çalışmayı ilke edinen Turkuaz‘ın dördüncü genel kurulunda yeni yönetim şu isimlerden oluştu: 

Eş Başkan Nazan Vurgun, Eş Başkan Işın Toymaz, yazman Derya Tezelli, sayman Yurdagül Kılınç, halkla ilişkiler sorumlusu Şenel Efe, yönetim kurulu üyeleri Nilay Ballı, Egemen Cantürk, Mustafa Harman. Denetlemeye ise Turgut Mutlu seçildi. 

AHENK’TEN TURKUAZ’A DÖNÜŞTÜ

Almanya’da 2007 yılında “Ahenk“ adı altında Ahmet Gül ve arkadaşları tarafından kurulan kültür sanat kuruluşu 2014 yılında ise isim değişikliği ile Turkuaz e.V. adını almıştı. Bugüne dek eş başkan olarak görev yapan Ahmet Gül son seçimlerde görevi devretmek istediğini açıkladı ve adaylığını koymadı. 

AHMET GÜL ONURSAL BAŞKAN SEÇİLDİ

Gül uzun yıllardan bu yana özverili çalışmaları ve her iki toplumu zenginleştiren üstün hizmetleri dolayısıyla yönetim kurulunun kararı ile Onursal Başkan ilan edildi. Genel Kurulda divan başkanlığını Güven Toymaz, yardımcılığını ise Derya Tezelli üstlendi. Turkuaz yeni dönemde takvimine müziğin yanı sıra  tiyatro, edebiyat, sinema, resim, karikatür ve Türkçenin düzgün kullanılmasını destekleyen sanat ve kültür programları, eğitimler, festivaller de eklemeye hazırlanıyor. 

+49 – STUTTGART

HABERE YORUM KAT