Türkiye’deki yakınlarına telefon götürenler bunlara dikkat!

Türkiye’deki yakınlarına telefon götürenler bunlara dikkat!

Türkiye'ye gidişlerde yakınlarına telefon götürenlerinin sonrasında mağduriyet yaşamaması adına dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmakta.

Türkiye’ye gidilirken yakınlarına hediye olarak telefon götüren kişiler, bazı durumlarda mağduriyetler yaşayabiliyor. Yurt dışından Türkiye’ye götürülen cep telefonlarının, Türkiye’de kayıt altına alınması gerekiyor

Turizim Avrupa'da yer alan habere göre; bu kayıtlar için yakın bir zamanda Türkiye’ye giriş damgası bulunan bir pasaporta sahip olmak gerektiğinden, bazı vatandaşlar yakınlarına hediye edecekleri cep telefonlarını kendi pasaportları üzerine kaydettiriyor. 30/05/2019’den sonra Türkiye’ye getirilen telefonlarda, 3 yıl boyunca telefonun sadece pasaportuna kayıtlı olan kişiye ait bir hatla kullanılmasına izin veriliyor.

Bazen de kimlik, pasaport veya e-devlet bilgilerini ele geçiren kötü niyetli kişiler, bilgilerini çaldıkları kişiler üzerine kayıt ettirdikleri telefon veya hatlarla suç işleyebiliyor. Bu tür durumlarda telefon veya hatla işlenen suçlardan, hat veya telefon sahibi sorumlu tutulabiliyor. Hat ve telefonun üzerine kayıtlı olduğu kişi masum olsa da, bazen masumiyetini kanıtlamak için uzun prosedür ve yargı süreçleri ile uğraşması gerekebiliyor.

HABERE YORUM KAT