Türkiye'de turizmin nabzını Avrupalı Türkler tutuyor

Türkiye'de turizmin nabzını Avrupalı Türkler tutuyor

Tüm dünyada 2 yılı aşkın süredir devam eden koronavirüs salgınının ardından normalleşme sürecinde Türk Turizmine en çok katkı sağlayanlar Avrupalı Türkler oldu.

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın (TAVAK) 18-26 Temmuz tarihleri arasında Avrupalı Türklere yönelik; pilot bölge olarak Avrupalı Türklerin en çok geldiği, Almanya, Hollanda,

Avusturya ve İsviçre'de gerçekleştirilen araştırma kapsamında geçtiğimiz yıla göre daha fazla sayıda Avrupalı Türk turistin Türkiye'ye gelmeyi planladığı görüldü. Araştırmanın sonuçlarına göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının artması bekleniyor.

3,7 milyon Avrupalı Türk Türkiye’de tatilini planlıyor

Avrupalı Türklerin bu yıl Türkiye'de geçirecekleri tatilleri sürecinde kişi başına ortalama 1450 € harcayacakları öngörüldü. Avrupalı Türklerin en fazla harcama yaptıkları bölgeler; İzmir, Çeşme ve Alaçatı oldu.

Geçmiş istatistiklere göre 2014 ve 2017 yıllarında 2 Milyon 700 Bin Avrupalı Türk Türkiye'ye geldi. Son 12 yılda en fazla Avrupalı Türk turistin 2019 yılında (2 Milyon 800 Bin) görüldü. Bununla birlikte her 4 kişiden biri İzmir'e gelmeyi planladı. Öte yandan Avrupalı Türklerin yüzde 52'si tatillerinin bir bölümünü İstanbul'da geçirmeyi planlıyor.

Öte yandan Antalya, bu sene Avrupalı Türk ziyaretçiler bakımından ciddi oranda düşüş gösterdi. Sadece %12 oranında Avrupalı Türk bu yıl Antalya'ya gitmeyi planladı. Bodrum'da bu oran %13 olurken, Çeşme ve Alaçatı'da ise bu oran %29'a kadar yükseldi. Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin Alaçatı ve Çeşmeye çok rağbet göstermelerinden kaynaklanıyor.

Ege kıyıları Avrupalı Türkler için cazibe merkezi

TAVAK, geçtiğimiz yıl Ege'de artan Avrupalı Türk turist sayısına yönelik gerçekleştirdiğimiz araştırmada Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Urla ve Fethiye gibi turizm destinasyonlarına yönelik Avrupalı Türk turistlerin yoğun ilgisi olduğu tespit edildi. Bu rotalardan neredeyse üçte bire yakın bir oranla en çok talep gören bölge ise Alaçatı ve bu yılda yüksek orandan Avrupalı Türk turist ağırlayacağı öngörülüyor.

Avrupalı Türkler Türkiye'de ortalama 28 gün kalırlarken, Avrupa'dan gelen yabancı turistler yaklaşık 16 gün kalıyor.

Artı49                                                                                                        Fotoğraf: Dilek Durgun - Unsplash

HABERE YORUM KAT