Türkçe öğretmenleri veda etti: “Öğretirken öğrendik“

Türkçe öğretmenleri veda etti: “Öğretirken öğrendik“

Stuttgart Başkonsolosluğu bölgesindeki görev süreleri dolan Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenleri veda etti. Esslingen-Nürtingen TOAB’ın düzenlediği ve duygulu anlar yaşanan veda yemeğinde öğretmenler “Öğretirken biz de öğrendik” dediler.

Bölgedeki beş yıllık görev süreleri dolan öğretmenler Fadime Turunç ve Canan Üstünbaş, çok önemli kazanımlar elde ettiklerini belirterek, Türkiye'ye dönerken sevinç ve hüznü bir arada yaşadıklarını kaydettiler. İki öğretmenin açıklaması şöyle: 

“Biz öğretmen olarak geldiğimiz bu bölgede çok önemli kazanımlar edindik. Biz öğretmen konumundayken, geçen beş sene zarfında aynı zaman da çok şey de öğrendik. Bir anlamda öğrenci rolünü üstlendik. İyi ve verimli çalışmalar imza atmış bir bölge. Derneğimiz ve Ataşeliğimize katkı ve destekleri için teşekkür ediyoruz. Gelecek  de daha fazla başarı ve birliktelik isteniyorsa ve  çalışmaların daha verimli olması bekleniyorsa daha fazla iletişim şart. Daha çok bir araya gelmek, problemlerin yarısını, daha çalışmalara başlarken halletmiş oluyor. Karmaşık duygular içindeyiz. Bir taraftan döneceğimiz için seviniyoruz, diğer taraftan yandan çocuklarımızdan ve kurduğumuz dostluklardan uzaklaşacağımız için üzülüyoruz.”

PANDEMİ SÜRECİNDE DİJİTAL İLETİŞİME DEVAM

Esslingen-Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği Başkanı Güven Toymaz’ın ve ekibinin girişimleriyle Konak Restaurant‘ ta düzenlenen ve geniş katılım gerçekleşen  yemekte Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Ümit Kaptı da hazır bulundu. Ataşe Dr. Kaptı şöyle konuştu: 

“Eyaletimizde 160 öğretmenimizle beraber çalışıyoruz. Bu büyük, çok büyük bir imkân. Her öğretmenimizin yanındayız. Pandemi döneminde de hizmet içi eğitimlere devam ettik. Sosyal medya üzerinden  önemli konular için sık sık bir araya gelerek, öğretmenlerimizin gelişmesine, dolayısıyla bölgelerin daha verimli olmasına katkıda bulunduk. İyi eğitim almış, donanımlı bir gençlik geliyor. Onlarla her şey daha kolay olacak. En az problemli bölge derneğimiz TOAB Es/Nur’e katkılarından dolayı da teşekkür ediyoruz.”  

ÖĞRENCİLER LOZAN VE MONTRÖ’YÜ ÖĞRENMELİ

Öte yandan Başkan Güven Toymaz Türk dilinin yanında tarih ve kültür derslerinin verilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, “Çocuklarımız yakın tarihini bilmek zorundadırlar. Lozan ve Montrö gibi masa başında da kazanılmış önemli zaferleri çocuklarımız bilmek zorundalar. Türkiye'nin bugünkü sınırları Lozan Antlaşması ile çizildi. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomik, siyasi, adli,  hukuki bağımsızlığımız antlaşması Lozan sayesinde sağlandı. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu anlaşması olarak kabul edildi. Bu değerlere sahip çıkan ve çocuklarımıza tarihini öğreten öğretmenlerimize minnettarız” dedi. 

Diğer taraftan bölgede 5 yıllık görev süresi dolan öğretmenlerden dördü, pandemi nedeniyle görev sürelerinin uzatılmasını bekliyor. Türkiye’deki görevlerine dönmek isteyen öğretmenlerden  Canan Üstünbaş, Fadime Turunç ve Bilal Tuncel ise ay sonunda dönüş yapıyorlar. Veda yemeğinin organizasyonunu üstelenen yönetim kurulundan Güven Toymaz, Fevzi Karaceylan ve Turgut Mutlu tüm gece boyunca konuklar ile eğitim sohbetleri yaptılar. Veda yemeğinde bölge eski koordinatörü Ali Gülbahar da hazır bulundu. 

+49 – STUTTGART

HABERE YORUM KAT