Türk toplumundan Holdur ailesine ziyaret: “Konunun yakın takipçisiyiz”

Türk toplumundan Holdur ailesine ziyaret: “Konunun yakın takipçisiyiz”

Almanya’da son dönemde gündeme sık gelen polis şiddeti özellikle göçmenler arasında huzursuzluğa yol açıyor. Türk toplumu temsilcileri bu şiddetin mağduru olan Hamburg'daki Holdur ailesini yalnız bırakmadı.

Hamburg kentinde 4 polisin Kadir Holdur’a orantısız güç kullanıp biber gazı sıkmasının ardından 15 yaşındaki genç, psikolojik destek alıyor. Türk sivil toplum kuruluşlarının (stk) temsilcileri ise aileyi yalnız bırakmıyor.

OLAYIN YAKIN TAKİPÇİSİYİZ

Hamburg Türk Toplumu (TGH) Başkanı Murat Kaplan  ve sivil toplum temsilcilerinden bir grup Kadir Holdur ve ailesini ziyaret etti. Olayla ilgili baba Baki Holdur’dan ayrıntılı bilgi alan TGH Başkanı Murat Kaplan, “Konunun tüm yönleriyle konuşulmasından ve diyalogdan yanayız. Bu kapsamda geçen hafta gelişmelerle ilgili  olarak, Hamburg Emniyet Müdürü  Ralf Martin Meyer ile  emniyet müdürlüğü binasında yaklaşık bir buçuk  saat süren bir  görüşme gerçekleştirdik. Toplantı çok olumlu  geçti. K.H’ya yönelik polisin sert  davranışını gerek İçişleri Senatörü,  gerekse  emniyet müdürü  kesinlikle tasvip etmediler. Olayın yakın takipçisi olacağız. Tarafları diyalog ve çözüm noktasında bir araya getirmeyi önerdik" dedi. 

“DİYALOG VE  ÇÖZÜMDEN  YANAYIZ”

Baba Baki Holdur da sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine  geçmiş olsun ziyaretleri için çok teşekkür etti.  Baki Holdur şunları söyledi: 

“Biz de sorunun diyalog içinde ve barışçıl bir şekilde çözümünden yanayız. Hamburg’da kültürel zenginliklerimizle birlikte yan yana yaşama kültürünü savunuyoruz. Ama oğlumun yaşadıklarından dolayı çok  üzülüyoruz. Umarım konu yetkililer tarafından objektif ve sağlıklı bir şekilde araştırılır. Oğlumun travma yaşamasına sebep olanlar gerekli cezayı alırlar.  Süreçte bizlerle dayanışma içeresinde bulunan, yaralarımızı sarmaya katkı sunan duyarlı olan herkese teşekkür ediyoruz.”

Hamburg’da faaliyet gösteren 38 derneğin ortak iradesi adına aileye “geçmiş olsun” ziyaretini gerçekleştiren heyet, salgın nedeniyle aileyle görüşmeye 10 kişilik sınırlı temsilcinin katılabildiğini bildirdi.

Geçmiş olsun ziyaretinde Hamburg Türk Toplumu Başkanı Murat Kaplan'ın yanı sıra  Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı Emin Sağlık, Hamburg ve Çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Mehtap K. Gökçe,  Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği’nden Derya Özsimitçi, Hamburg Beşiktaşlılar Birliği Başkanı  Ertaş Akçelik,  DİTİB Mescid-i Aksa Camii Başkanı Mehmet Gök, İyi Toplum Gönüllüleri’nden İbrahim Vurelli ve Avukat Soner Sarımehmetoğlu'da hazır bulundu.

Hamburg’da yaşanan olayda polis, kaldırımda elektrikli scooter süren Kadir Holdur’u durdurup kimlik kontrolü yapmak istemişti.  Ancak üzerinde kimliği bulunmayan Kadir Holdur’u kimlik tespiti için zorla karakola götürmek isteyen polis, kontrolü kaybederek genci bir duvarın dibine sıkıştırmış, içlerinden biri ise boğazını sıkmıştı.

+49 - HAMBURG

Kaynak: Türkses Hamburg / Ali Akdemir

HABERE YORUM KAT