Türk sosyal demokratlar ırkçılığa karşı uyardı: HDB Berlin’den mücadele için işbirliği...

Türk sosyal demokratlar ırkçılığa karşı uyardı: HDB Berlin’den mücadele için işbirliği...

Halkçı Devrimci Birliği (HDB) Genel Kurulunda, “göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar” tanınması istendi ve “ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla etkili mücadele” konularındaki çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

1973 yılında Türkiye dışında kurulan ilk sosyal demokrat kuruluş HDB Berlin, 23 Şubat 2020 pazar günü genel kurulunu yaptı. Genel Kurulda HDB’nin son iki yıldaki çalışmaları, politik gelişmeler değerlendirildi ve yeni yönetim kurulu seçildi. Gelecek yıllara yönelik çalışma öncelikleri belirlendi. HDB Berlin başkanlığına Ahmet İyidirli seçildi.

HDB Genel Kurulunda, Almanya’da “Göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar” ve “ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele“ konularındaki çalışmaların bundan sonra da ödünsüz sürdürülmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar olduğu gibi “çifte vatandaşlık”, “yerel seçimlere katılım hakkı”, “vizenin kaldırılması”, “okullarda Türkçe öğretimi“, “kamu işyerlerinde göçmenler ve kota uygulanması”, “eğitimdeki sorunlarının çözümü” gibi konularda da çalışmaların sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Almanya’nın Hanau kentindeki göçmenlere yönelik faşist katliam, faşist ve ırkçı hareketlerin artan saldırganlığı üzerinde duruldu. Bu tehlikeli gelişmenin durdurulması için tüm politik ve toplumsal kuruluşların kararlı ve inandırıcı tavır koyması ve güvenlik güçlerinin caydırıcı olması gerektiği belirtildi. Bunun için de özellikle güvenlik, ihtibarat ve askeri güçlerin içinde ciddi örgütlenme içine girmiş ırkçı-faşist gruplara yaptırım uygulanması istendi.

HDB genel kurulunda, sorunun ırkçı parti AfD’nin federal meclise girmesiyle yeni boyut kazandığına dikkat çekilirken, “AfD’nin meclis kürsülerindeki ırkçı ve saldırgan üslubu sokaktaki saldırılara zemin hazırlıyor” uyarısı da yapıldı. HDB delegeleri, ana akım büyük partileri, hâlâ demokrasiyi ve azınlıkları koruyacak sağlıklı stratejiler oluşturmadıkları ve bu konuları hafife aldıkları için sert sözlerle eleştirdiler. HDB’nin bundan böyle de ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için işbirliklerini sürdüreceği ve çalışmaları yoğunlaştıracağı bildirildi.

1977 yılında kurulan Avrupa’daki sosyal demokratların üst örgütü HDF – Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu çatısı altındaki çalışmalar bu dönemde de aktif bir şekilde sürdürüldü. HDF’nin İstanbul’da SODEV ve Maltepe Belediyesi ile birlikte düzenlediği ve geniş katılımla gerçekleştirilen başarılı “Göç ve Siyaset Kurultayı” değerlendirildi.

HDB Genel Kurulu’nda Türkiye’deki güncel politik durum da ele alındı. Muhalefete yönelik baskının yanında saray düzeni kurulmasından duyulan kaygı dile getirildi. İktidarın her türlü demokratik ve anayasal denetimin dışında otoriter yönetim anlayışı eleştirildi. Bu sorumsuz politikalarla Türkiye’yi özellikle Suriye ve Libya’daki içsavaşın tarafı yapıldığı belirtildi. Türk ordusunun İslamcı kuruluşların kalkanı yapılması eleştirildi. Mezhepçi politikaların bırakılarak bölgeye şiddet olmaksızın barış getirilmesi istendi. Türkiye’de demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinden taviz verilmemesi ve siyasette şiddete karşı tavır alınması konularının altı çizildi.

Genel Kurulda yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

Başkan: Ahmet İyidirli, Başkan Yardımcısı: Nazmiye Şenyuva, Sayman: Necip Erman, Genel Sekreter: Melih Şengölge, Üyeler: Gül Ataseven-Özen, Sevda Boyracı, Birsen Işık, Emine Tekçe. Mali Denetim Kuruluna ise Gülendam Sönmez ve Mümtaz Ergün seçildiler.

HALKWEB-BERLİN

HABERE YORUM KAT