Türk misafir işçi planı başarısız oldu: "Yaz tatili neredeyse bitti, artık çok geç"

Türk misafir işçi planı başarısız oldu: "Yaz tatili neredeyse bitti, artık çok geç"

Almanya'da havaalanı kaosu uzun zamandır devam ediyor. Federal hükümet, bu karışıklığı çözmek için misafir işçi alma planı uygulanacağı konuşuluyordu. Ancak bu fikir askıya alındı.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde bulunan Alman kamu yayın kuruluşu WDR misafir işçi konusu hakkında yeni bir rapor yayınladı. Raporda bir havaalanı yetkilisinin Türk misafir işçi planı hakkında "Yaz tatili neredeyse bitti, artık çok geç" dediği görüldü.

WDR'ye göre misafir işçilerin eğitiminin çok uzun sürecek olması planın askıya alınma nedenlerinden biri. Diğer yandan gelecek işçilerin özgeçmişlerinin kontrolü altı ila sekiz hafta sürüyor. Bununla birlikte vize sürecinin de eklenmesi işlemleri oldukça karmaşık hale getiriyor. Tüm işlemlerden sonra başvuranların Almanca bilgilerini kanıtlaması gerekiyor.

Öte yandan gelecek işçilerin eğitim ve konaklama maliyetlerinin yüksekliği de yetkililer tarafından plana olumsuz bakılmasına neden oluyor.

Artı49                                                                                                  Fotoğraf: Marian Beck - Unsplash

 

 

HABERE YORUM KAT