Türk maden mühendisleri: “Kömür ocakları kapandı, ama biz kopmadık“

Türk maden mühendisleri: “Kömür ocakları kapandı, ama biz kopmadık“

Almanya’daki Türk maden mühendisleri ve teknisyenleri Duisburg şehrinde bir araya geldi. “Kömür ocakları kapandı ama biz kopmadık” diyen mühendisler ve teknisyenler koronaya rağmen faaliyetlere “devam” mesajı verdiler.

Salgın dolayısıyla çalışmalarına ara vermek zorunda kalan, Dinslaken’da faaliyetlerini yürüten Türk Maden Mühendisleri ve Teknikerleri Derneği yöneticileri ve üyeleri tedbirlerin gevşetilmesinin ardından ilk kez bir araya geldiler. Koronanın yanı sıra üyelerin bir kısmı  Türkiye’de tatilde olduğundan tam katılımın gerçekleşemediği  buluşma Duisburg’da bir restoranda düzenlendi.  Güncel gelişmeleri ve  gelecekte faaliyetlerini masaya yatıran ekip  2020-2021 için yol haritasını planladılar. 

İkinci dalga olmazsa dernek yöneticilerini ve üyelerini yoğun bir faaliyet programı beklediğini kaydeden dernek üyesi Fikret Deniz şöyle konuştu: 

“Almanya’da kömür maden ocakları kapandı. Ama bizim bir kopmayan bağımız var. Bizler buraya çocuk yaşta geldik birbirimizi burada tanıdık. Sıkıntılı günler yaşadık ve unutmuyoruz.  Şu anda kimsenin bir sıkıntısı yok. Gayemiz içinde bulunduğumuz ülkenin kanunlarına uyarak karşılıklı fikirlere, dinlere, dillere saygı, hoşgörü ve anlayış göstererek dostlarımızı, arkadaşlarımızı, eski günleri yâd etmek, yardımlaşmak, insanlara yardımcı olmak, kültürümüzü, kimliğimizi yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldik.”

YILMAZ ADIYAMAN - DUİSBURG 

HABERE YORUM KAT