Türk lirasını klozete atan Mika Can Raun için istenen ceza belli oldu

Türk lirasını klozete atan Mika Can Raun için istenen ceza belli oldu

Sosyal medya hesabından 100 lirayı klozete attığı anlara ait görüntüleri paylaşan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun hakkında soruşturma tamamlandı.

‘Mika Can Raun' olarak bilinen Mikail Can Kurnaz isimli sosyal medya fenomeninin 100 TL'yi klozete attıktan sonra sifonu çektiği görüntülerin sosyal medyada tepki toplamasının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 21 Ekim 2022 tarihinde, Mikail Can Kurnaz'ın herkese açık kullandığı Instagram hesabı aracılığıyla, arka planda çalan müzik eşliğinde elinde bulunan 100 TL'lik banknotu gösterdiği aktarıldı.

Banknotu önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve tekrar eline aldığı 100 TL'lik banknotu bu kez klozete doğru attığı kaydedildi. İddianamede, daha sonra sifona bastığının görüldüğü bir video yayınlandığı anlatıldı.

ETKİLEŞİM AMACIYLA PAYLAŞTIĞINI SÖYLEDİ

‘Mika Can Raun'un ifadesinde, paylaşımların kendisine ait olduğunu, 100 TL'lik banknotu tuvalete atmadığını, yere bıraktığını, takipçileriyle etkileşim amacıyla böyle bir paylaşım yaptığını söylediği belirtildi.

İddianamede, videoları 1 saat sonra kaldırdığını, bugüne kadar siyasi içerikli hiçbir paylaşım yapmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söylediği aktarıldı.

İddianamede şüphelinin Atatürk'ün manevi varlığına ve Devletin Egemenlik Alameti olan Türk Bayrağına yönelik tahkir kastı ile hareket etmek suretiyle, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk'e ait resim ile beraber, beyaz ay yıldızlı albayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alameti olarak kullanılan ay yıldız işareti de bulunan 100 TL'yi klozete atarak, “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin Egemenlik Alametlerini Alenen Aşağılamak” suçlarını işlediği ifade edildi.

Savcılık, TCK 44. Maddesi gereği fikri içtima hükümlerine göre şüphelinin ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılmasının gerektiğini belirtti.

7 BUÇUK YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, ‘Mika Can Raun'un “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılamak” suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

HABERE YORUM KAT