Turizme İngiliz şamarı: İspanya’dan dönenlere 14 gün karantina kararı

Turizme İngiliz şamarı: İspanya’dan dönenlere 14 gün karantina kararı

İngiltere Dışişleri Dominic Bakanı Raab önlem alınmadığı takdirde ikinci dalga tehlikesi ile karşı karşıya kalınacağını belirterek İspanya’nın 14 gün karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinden çıkarılması kararını savundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab “Önlemler alınmadığı takdirde Covid-19 vakalarında ikinci dalgayı ve yeni bir karantina dönemini yaşayabiliriz” dedi.

İngiliz Sky News’e konuşan Bakan Raab, İspanya’nın doğusundaki Katalonya ve Aragon özerk bölgelerinde yoğunlaşan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında, artan yeni vakalardan ülkesinin etkilenmemesi için hızlıca karar aldıklarını anlattı. Raab, İspanya’dan döneceklere yönelik alınan 14 günlük karantina kararı ile ülkedeki muhtemel ikinci dalga riskini azaltmayı hedeflediklerini belirtti. 

TATİLCİLERİ ÜZMÜŞ OLABİLİRİZ, AMA

“Kararın aniden alındığına” yönelik eleştirilere de yanıt veren Dominic Raab, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“İspanya’da son 2 günde Covid-19 vakalarındaki ciddi artışı değerlendirdik. Alınan karar tatilcileri üzmüş olabilir, ancak bunun için tatilcilerden özür dilemeyeceğiz. Hızlı ve kararlı olmamız gerekirdi. İngiltere’de salgının yayılmasını durdurmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Önlem alınmadığı takdirde İngiltere’de yeni bir karantina dönemi yaşayabiliriz.”

İngiltere, ülkenin doğusundaki Katalonya ve Aragon özerk bölgelerinde yoğunlaşan, Covid-19 salgınında artan yeni vakalar nedeniyle İspanya’dan gelecek yolculara 14 günlük karantina şartı getirmişti. 

Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamada, İspanya’nın, “seyahat koridorları” adıyla yayımlanan “14 gün karantinadan muaf ülkeler listesi”nden çıkarıldığını bildirmişti.

+49 – LONDRA

HABERE YORUM KAT