Turizmcilerden Berlin’e Türkiye baskısı: “Seyahat uyarılarını kaldırın”

Turizmcilerden Berlin’e Türkiye baskısı: “Seyahat uyarılarını kaldırın”

Alman turizmciler, Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelere yönelik seyahat uyarılarının milyarlarca avroluk kayba yol açtığını belirterek uyarının kaldırılmasını istedi. Avrupalı Türk acentacılar hükümete dava açacak.

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Almanya'nın Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısını kaldırmasını “önemli bir ilk adım” olarak nitelendirirken en kısa zamanda Avrupa dışındaki ülkeler için de bu uyarının kaldırılmasını beklediklerini duyurdu.

Fiebig, pazartesi günü yaptığı açıklamada, turizm acentalarının hijyen ve mesafe kriterlerini gözeterek hem çalışanların hem de seyahat edecek olanların güvenliklerini temin edebilecek şekilde çalışmalarına hız verdiklerini açıkladı.

YUNANİSTAN, HIRVATİSTAN VE PORTEKİZ

Almanya içindeki tatil rezervasyonlarından sonra Akdeniz'e artan bir ilgi gözlemlediklerini söyleyen DRV Başkanı Fiebig, “En erken Yunanistan, Hırvatistan ve Portekiz'e seyahatlerin başlayabileceğini görüyoruz. Yaz tatili artık başlayabilir” diye konuştu.

Fiebig, Avrupa içinde seyahat etme imkânı sağlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “Artık bunu en yakın zamanda Avrupa ülkeleri dışındaki ülkeler izlemeli” talebini de dile getirdi.

10 MİLYAR 800 MİLYON AVRO ZARAR

Norbert Fiebig, koronavirüsle mücadele kapsamında mart ayında uygulanmaya başlayan seyahat kısıtlamaları nedeniyle turizm sektörünün bugüne kadar 10 milyar 800 milyon avro kayıp yaşadığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Türkiye, Tunus ve Mısır gibi Avrupa dışındaki sevilen tatil destinasyonları için seyahat uyarısının uzatılması, Temmuz ve Ağustos ayları için ilave 9 milyar euro kayıp anlamına geliyor. Tur operatörleri ve seyahat acentalarının Ağustos ayına kadar göğüslemesi gereken, toplam 20 milyar avroyu bulan bir kayıptan sözediyoruz.”

Bu arada, Almanya'nın seyahat uyarısı konusunda bugün bir açıklama da Avrupa Türk Acentacılar Birliği'nden (COOP TRR) geldi.

PERŞEMBE GÜNÜ KÖLN VE DÜSSELDORF’TA EYLEMLER

COOP TRR, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılması için 18 Haziran perşembe günü Köln ve Düsseldorf'ta protesto eylemleri düzenleyeceklerini, ayrıca uyarının kaldırılması için de konuyu yargıya taşımaya hazırlandıklarını açıkladı.

Almanya'nın seyahat yasağı uyguladığı ve aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 160 ülkeden bazılarının COVID 19'la mücadelede çok başarılı olduğuna dikkat çeken COOP TRR CEO'su Cumhur Sefer, “Vaka ve vefat sayısı çok yüksek olmasına rağmen seyahat izni çıkan İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelere nazaran Türkiye, çok daha iyi konumda. Eylemlerimizde biz de buna vurgu yapıp 'Eşit Muamele İstiyoruz' diyeceğiz” görüşünü aktardı.

Türkiye'ye seyahat uyarısını yargıya taşımaya hazırlandıklarını duyuran Sefer, şunları söyledi:

“Seyahat hakkımızı hukuki yollardan da almak üzere araştırma yaptık. Hukukçularla yaptığımız görüşmelerde Almanya'ya karşı hızlıca dava açıp sonuç alabileceğimizi ve kazanma şansımızın çok yüksek olduğunu öğrendik; bu davayı biran önce açmak için hazırlık içindeyiz.”

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT