Trump'tan Amerika'yı karıştıran Nazi paylaşımı

Trump'tan Amerika'yı karıştıran Nazi paylaşımı

Eski Başkan Donald Trump'ın seçim kampanyası videosunda kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerini kazanması halinde "birleşik bir Reich" kuracağını ifade ediyor

Eski Başkan Donald Trump'ın seçim kampanyası videosu, ABD'de büyük bir tepkiyle karşılandı. Pazartesi günü Truth Social adlı çevrimiçi platformunda yayınlanan videoda Trump, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerini kazanması halinde "Birleşik Reich" kuracağını ifade ediyor. Videoda Almanca "Reich" kelimesi kullanılıyor.

Görevdeki Başkan Joe Biden'ın kampanya ekibi, bu kelime seçimini sert bir dille eleştirdi. 30 saniyelik videoda "Ekonomi patlıyor" ve "Sınır kapandı" gibi hayali gazete manşetlerinin yanı sıra "birleşik bir imparatorluğun kurulmasından" da bahsediliyor. "Reich" kelimesi ABD'de genellikle Nasyonal Sosyalist Almanya'nın Üçüncü Reich olarak adlandırıldığı döneme atıfta bulunmak için kullanılır. Videoda ayrıca Birinci Dünya Savaşı'ndan da bahsediliyor, bu nedenle 1871'den 1918'e kadar varlığını sürdüren Alman İmparatorluğu ile de ilgili olabilir.

gogzsicagaiat1p.jpg

TRUMP'IN EKİBİNDEN YALANLAMA

Trump'ın kampanya ekibinin sözcüsü Karoline Leavitt, bu videonun resmi bir kampanya videosu olmadığını açıkladı. Video, başka bir Truth Social kullanıcısı tarafından oluşturulduğu ve daha sonra "imparatorluk" kelimesini görmemiş olan bir Trump çalışanı tarafından dağıtıldığı belirtildi.

Biden'ın kampanya ekibinin sözcüsü James Singer ise Trump'ın geçmişte Nazi söylemi kullandığını hatırlattı. Singer, "Donald Trump oyun oynamıyor," diye ekledi. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, "Adolf Hitler yönetimindeki Alman Nazi hükümetiyle ilişkili içeriklerin yayılmasının iğrenç, tiksindirici ve utanç verici" olduğunu ifade etti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT