Trafik Lambası hükümetinin 'ısıtma' planı vatandaşa pahalıya patlayacak

Trafik Lambası hükümetinin 'ısıtma' planı vatandaşa pahalıya patlayacak

Trafik Lambası hükümetinin plan tasarısına göre, Ocak 2025’ten itibaren yeni binalarda ısıtma sistemi en az yüzde 65 yenilenebilir enerji kullanmak zorunda.

Evlerde petrol veya gazla ısınmanın neredeyse sonu geldi. Uzmanlar, planlanan dönüşümün eski binalarda uygulanamayacağı konusunda uyarıyor. Çağdaş İnşaat Çalışma Grubu Başkanı Dietmar Valberg, “Eski binaların büyük bir kısmı ısıtma pompaları için uygun değil” dedi.

“Konut sakinleri için son derece pahalı olacak”

Almanya’daki 43 milyon evin şu anda yaklaşık dörtte üçü doğalgaz veya petrolle ısınıyor. Konut Mülkiyet Derneği Başkanı Manfred Jost, “Isıtma sisteminin değiştirilmesi durumunda ev sahipleri, birçoğunun finansal olarak karşılayamayacağı harcamalar yapmak zorunda kalıyorlar. Özellikle genç ailelere ve düşük gelirlilere mali açıdan aşırı yüklenilmemelidir” dedi.

Kiracılar derneği plan tasarısını prensipte memnuniyetle karşılıyor ve “bina stokunda acilen ihtiyaç duyulan enerji modernizasyonunu” savunuyor. Kiracı Derneği Başkanı Melanie Moritz, düzenlenecek plan tasarılarının toplumsal olarak kabul edilebilir bir şekilde tasarlanmasını ve tadilat masraflarının vergiler yoluyla kiracılara yansıtılmamasını talep ediyor. Moritz, Aksi taktirde, yaşanacak kira artışları pek çok kiracı için uygun olmayacak” dedi.

CDU inşaat uzmanı Jan-Marco Luczak BİLD’e: “Trafik lambası planları arasında olan bu yenileme, aslında yüzlerce ev sahibinin veya kiracının zorlanacağı anlamına geliyor” dedi. Luczak, “İlk bakışta teknik olarak sadece elektrikle çalışan ısı pompaları düşünülebilir, ancak bunları çalıştırmak için yerden ısıtma ve iyi yalıtılmış bir bina gibi panel ısıtıcılara ihtiyacınız olacak” dedi.

Ayrıca Luczak, “Yani sadece ısıtma sisteminin değiştirilmesi söz konusu değil, mevcut binalara on binlerce Euro tutarında yatırım yapılması gerekiyor. Zorunlu önlemler, inşaat ve nihayetinde konut ve kiralamayı daha pahalı hale getirecek” dedi.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck'e (Yeşiller) göre, yeni bir ısıtma sistemi kurarken yüzde 65 yenilenebilir enerji kullanma zorunluluğu mevcut binalara da açıkça uygulanmalıdır.

FOTOĞRAF: UNSPLASH


 

HABERE YORUM KAT