Trafik Lambası hükümetinde 'aşı zorunluluğu' tartışması

Trafik Lambası hükümetinde 'aşı zorunluluğu' tartışması

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Pandemiyle mücadelede kırmızı çizgimiz yok” derken, hükümet ortağı FDP’li bazı parlamenterler ülke genelinde aşı mecburiyeti uygulanmasına karşı.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin de bulunduğu 20’ye yakın FDP milletvekili, aşı mecburiyeti yerine kampanya yoluyla ikna yöntemine ağırlık verilmesini içeren bir taslağa imza attı.

Taslakta, aşı mecburiyeti yoluyla temel hakların sınırlandırılması yerine hem kendilerini hem de başkalarını korumak için aşı karşıtlarının ikna edilmesine ağırlık verilmesi yer aldı. FDP’li parlamenterler, aşı yaptıranların oranının artırılması için başta kiliseler, Müslümanların oluşturduğu dernek ve cemiyetler olmak üzere sendikaların, spor kulüplerinin de devreye sokulması yoluyla yoğun bir kampanya sürdürülmesini önerdi. Kampanyanın Almancayla birlikte Türkçe, Arapça ve Sırpça gibi farklı dillerde de yürütülmesinin yararlı olacağını vurgulayan FDP milletvekilleri, çok katılımlı etkinliklerin yapıldığı yerlerin yanı sıra büyük alışveriş merkezlerinin girişlerinde aşı yapılmasına izin verilmesini önerdiler.

KAYNAK: HÜRRİYET AVRUPA

HABERE YORUM KAT