Trafik ışığı hükümetinde '12 Milyar Euro' çatlağı...

Trafik ışığı hükümetinde '12 Milyar Euro' çatlağı...

Almanya'da FDP ve SDP partileri arasında eğitime sağlanacak fon konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Hükümetin bütçe anlaşmazlığında, FDP ile koalisyon ortakları arasındaki cepheler eğitim söz konusu olduğunda yoğunlaşıyor . Maliye Bakanı Christian Lindner'ın partisi bu alanda ek fon için bir sebep görmüyor. Ancak SPD lideri Saskia Esken için eğitim sektöründeki tasarruflar kırmızı çizgi...

Federal hükümet şu anda bütçeyi tartışıyor. Bakanlıklar 2024 bütçesi için daha fazla para talep ederken, maliye bakanı kemer sıkma rotasında. Kısa bir süre önce Lindner, Ekonomi Bakanı Habeck'in ısınma planlarını "finansal boş bir rüya" diye yırttı . Şimdi eğitim sektöründeki anlaşmazlık doruğa çıkıyor. Yeşil Aile Bakanı Lisa Paus da koalisyon anlaşmasında kararlaştırılan temel çocuk güvenliğini uygulamak için on iki milyar euro istiyor.

Trafik ışığı hükümetinde bütçe anlaşmazlığı: eğitimde daha fazla tasarruf yapılacak mı?

FDP Genel Sekreteri Dijr-Sarai, proje için önemli bir mali ihtiyaç görmüyor. 13 Mart Pazartesi günü Berlin'de Yürütme Komitesi'nin yaptığı bir toplantı sonrasında, kendisi için temel çocuk güvenliğinin "öncelikle bir idari reform" olduğunu söyledi. Koalisyon anlaşmasındaki anlaşmayı böyle anlamıştı. Mesele, devletin hak sahiplerine sunduğu mevcut teklifleri “paketlemek” ve bunları daha net hale getirmektir.

Aynı günün erken saatlerinde SPD Genel Başkanı Esken konuyla ilgili bambaşka bir açıklama yapmıştı. RBB Inforadio'da, eğitim alanında tasarrufları eledi. Esken, böylesine zor zamanlarda fon rekabetinin çok çetin geçmesinin beklenebileceğini söyledi. Ancak politikacılar, çocuklara iyi bir gelecek sağlama görevinin hakkını verebilmek için eğitime "önemli ölçüde yatırım yapmalı ve  adil eğitimin sağlanması gereklidir'' açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT