Trafiği temizleyecek derken: Elektrikli scooter kazaları tedirgin etti

Trafiği temizleyecek derken: Elektrikli scooter kazaları tedirgin etti

Almanya’da trafikte resmen kullanılmasına bir yıl önce izin verilen elektrikli küçük araçlar kategorisindeki “E-Scooter”larla ilgili ilk istatistik can sıktı.

2019 haziranından bu yana ülke çapında 251 elektrikli scooter kazasında bir kişinin öldüğü, 39'u ağır olmak üzere 182 kişinin yaralandığı bildirildi. “E-scooter” kazalarında Stuttgart'ın başı çektiği anlaşıldı. 

Federal Alman İstatistik Dairesi'nin basın açıklamasında yer alan bilgilere göre aynı dönemde 12 bin 700 bisiklet kazası meydana geldi ve bu kazalarda 52 kişi hayatını kaybetti. Stuttgarter Zeitung gazetesinde yer alan habere göre elektrikli scooter kazaları bisiklet kazalarına göre şimdilik daha az tehdit oluştursa da, uzmanlar yüksek yaralanma riski konusunda uyarıyor. 

Elektrikli scooter kazalarında alkolün de etkisine işaret edilirken, ilgili daire iki kazadan birinde alkol unsurunun var olduğuna dikkat çekti. Öte yandan her iki e-scooter kazasından birinin Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta gerçekleştiği de ortaya çıktı.

+49 – STUTTGART

FOOT: Markus Spiske on Unsplash

HABERE YORUM KAT