Toyota'dan 10 modelin teslimatını durdurma kararı

Toyota'dan 10 modelin teslimatını durdurma kararı

Japon otomobil üreticisi Toyota, bazı dizel model otomobillerinin teslimatlarını geçici olarak askıya alıyor!

Japon devi Toyota, bazı dizel model araçlarının teslimatını motor performans testlerindeki düzensizlikler nedeniyle durdurma kararı aldı. Etkilenen modeller arasında Hilux pikap, Land Cruiser 300 ve yan marka Lexus'un Fortuner ve LX500d SUV'ları yer alıyor.

Toyota aynı zamanda, üretilen araçların ve motorların motor performans standartlarını karşıladığına dair güvence verdi. Toyota Pazartesi günü yaptığı açıklamada, halihazırda etkilenen modellerden birine sahip olan ve kullanan kişiler için "etkilenen motorları veya araçları kullanmayı bırakmanın gerekli olmadığını" duyurdu.

Toyota, yapılan incelemelerin, otomobiller için üç dizel motor modelinin sertifikasyonu için yapılan performans testlerinin hatalı olduğunu gösterdiğini açıkladı. Dizel motorların performansının sertifikasyon testleri seri üretim sırasında olduğundan farklı bir yazılımla ölçüldüğü açıklandı.

İLK VAKA DEĞİL

Toyota, Mart 2023'te forklift ve diğer inşaat makinelerine yönelik motorların sertifikasyon sürecinde usulsüzlükler olduğunu duyurmuştu. Aralık ayında, yine bir Toyota iştiraki olan küçük otomobil üreticisi Daihatsu, yıllarca süren sahte güvenlik testleri nedeniyle dünya çapındaki tüm teslimatlarını durdurdu.

Şirketten yapılan açıklamada "Daihatsu'nun ardından Toyota'da tekrarlanan sertifikasyon usulsüzlüklerinin bir otomobil üreticisi olarak şirketin temellerini sarstığı gerçeğinin ciddiyetinin farkındayız" denildi.

Toyota, Japon yetkililere "ayrıntılı açıklamalar" ve "uygun" önlemler konusunda güvence verdi. Japon Ulaştırma Bakanlığı Toyota Endüstri'de bir inceleme yapıldığını duyurdu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT