ThyssenKrupp binlerce çıkış verecek: Ekonominin tümüne yönelik bir gösterge mi?

ThyssenKrupp binlerce çıkış verecek: Ekonominin tümüne yönelik bir gösterge mi?

Alman çelik üreticisi ve teknoloji firması ThyssenKrupp, koronavirüsün (Covid-19) ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle gelecek yıllarda 5 bin kişinin işine daha son vereceğini duyurdu.

ThyssenKrupp’tan yapılan açıklamada, yeniden yapılanma kapsamında istihdam kaybının sanıldığından daha fazla olacağına dikkat çekildi. Mayıs 2019’da başta çelik biriminde olmak üzere 6 bin kişinin işine son verileceğini açıklayan şirket, gelecek yıllarda 5 bin kişinin daha işine son verilmesinin beklendiğini kaydetti. Böylece Alman şirket, 11 bin kişinin işine son vermiş olacak

ThyssenKrupp Üst Yöneticisi (CEO) Martina Merz, şirketin yeniden yapılandırılmasında “ilk güçlü adımların” atıldığını belirterek, “Henüz olmamız gereken yerde değiliz. Sonraki adımlar, öncekilerden daha acı verici olabilir. Ama atmamız gerekecek” ifadesini kullandı. Martina Merz, Covid-19 salgınının şirket için büyük bir baskı kaynağı olduğunu vurguladı.

ÇOK SEKTÖRLÜ DEV

Çelikten denizaltılara, asansörlerden otomobil parçalarına kadar birçok alanda üretimi bulunan ThyssenKrupp, dünya çapında 100 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. Şirketin 2020-2021 mali yılında 1 milyar avro net zarar açıklaması bekleniyor.

Öte yandan, ekimde, ThyssenKrupp’un İngiliz rakibi Liberty Steel’in, Alman şirketin çelik birimini almak için teklif verdiği duyurulmuştu.

 +49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT