Thüringen'de şiddetli gök gürültülü fırtına uyarısı

Thüringen'de şiddetli gök gürültülü fırtına uyarısı

Bugün, cuma günü, bir saat içinde metrekareye 40 litreye varan şiddetli yağmur yağabileceği belirtiliyor.

Alman Hava Durumu Servisi'nin (DWD) uyarısına göre, cuma günü Thüringen'de bazı bölgelerde şiddetli gök gürültülü fırtınalara karşı hazırlıklı olunmalı. Özellikle Vogtland'dan Altenburger Land'a kadar olan bölgede fırtına riski yüksek.

Bugün, cuma günü, bir saat içinde metrekareye 40 litreye varan şiddetli yağmur yağabileceği belirtiliyor. Ayrıca yaklaşık üç santimetre büyüklüğünde dolu taneleri görülme ihtimali var.

Hızı saatte 120 kilometreye kadar ulaşabilecek şiddetli fırtına ve sert rüzgarlar da bekleniyor. DWD sözcüsü, "Şiddetli hava riski yaygın, ancak gerçek fırtınalar sadece yerel olacak" dedi.

Sıcaklıkların bu cuma 27 dereceye kadar çıkması beklenirken, dağlık bölgelerde ise 24 dereceye kadar yükselebileceği tahmin ediliyor. Cumartesi gününe kadar gece boyunca zaman zaman sağanak ve gök gürültülü fırtınalar etkili olabilir.

Hava tahminlerine göre, cumartesi günü ise bulutlu ve çok bulutlu bir hava bekleniyor ve maksimum sıcaklıklar 24 dereceye, dağlarda ise 21 dereceye kadar çıkacak. Yer yer sağanak yağışlar görülebilir.

HABERE YORUM KAT