Test sayısı artırılıyor: Fransa’da Covid-19 hastaları için izolasyon süresi 7 güne indirilecek

Test sayısı artırılıyor: Fransa’da Covid-19 hastaları için izolasyon süresi 7 güne indirilecek

Fransa’da koronavirüs (Covid-19) salgını hızla yayılmaya devam ederken, hastaların izolasyon süresinin yarı yarıya indirileceği bildirildi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında, ülkede salgının hızla yayılmaya devam ettiğini belirtti. Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranının yükseldiğine dikkati çeken Castex, Fransızları sorumluluk bilinciyle hareket etmeye ve önlemlere sıkı şekilde uymaya davet etti. Castex, Covid-19 hastaları için izolasyon süresinin 14 günden 7 güne indirileceğini bildirdi. 

İzolasyon kuralına uyulması için kontrollerin yapılacağının bilgisini paylaşan Başbakan Castex, salgın açısından kırmızı kategoride yer alan bölgelerin sayısının 42’ye çıktığını belirtti. Jean Castex, bu bölgelerde valilerin yeni tedbirler alabileceğini söyledi. 

Covid-19 testlerinin sayısının artırılacağını belirten Castex’e göre, Fransız halkının sokağa çıkma kısıtlaması olmadan bu virüsle yaşamanın öğrenmesi gerekiyor. 

Ülkede salgının seyri kötüleşmeye ve günlük vaka sayısı artmaya devam ediyor. Fransa’da dün bir günde 9 bin 843 Covid-19 vakası tespit edilmişti. Bu rakamla salgının başlangıcından bu yana ülkede en yüksek günlük vaka sayısı kaydedilmişti.

Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 813’e, toplam vaka sayısı ise 353 bin 944’e yükseldi.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum