Tesla hayal kırıklığına uğradı

Tesla hayal kırıklığına uğradı

ABD'li otomobil şirketi Tesla, hayal kırıklığına uğrayarak, bir önceki yılın rakamının yaklaşık yüzde 39 altında kar gerçekleştirdi.

E-araba üreticisi Tesla, dördüncü çeyrek faaliyet sonuçlarıyla hayal kırıklığına uğradı.

ABD'li şirket Çarşamba günü Ekim-Aralık ayları için 25,17 milyar Dolar ciro ve 7,93 milyar Dolar net gelir bildirdi. Ancak buna özel bir vergi etkisi de dahil oldu. Hisse başına 2,5 milyar Dolar olan gerçek kar, bir önceki yılın rakamının yaklaşık yüzde 39 altında gerçekleşti.

ARAÇ SAYISI DÜŞTÜ

Analistler hisse başına 2,7 milyar Dolar'ın biraz altında bir rakam bekliyorlardı. Grup, ciro ve karlılığın satılan araçların ortalama fiyatının düşmesinden dolayı zarar gördüğünü açıkladı.Teslim edilen araç sayısındaki artış bunu telafi edemedi.

Rakamlara göre yıllık ciro yüzde 19 artışla yaklaşık 97 milyar Dolar'a yükselirken, kar ise yaklaşık 15 milyar Dolar oldu. Tesla şimdi 2024 için "önemli ölçüde daha düşük" bir büyüme bekliyor.

Tesla geçen yıl teslim ettiği 1,81 milyon araçla bir önceki yılın rakamını yüzde 38 oranında aşmıştı. ABD'li üretici böylece yıl boyunca e-araba pazarında bir numara olmaya devam etti. Ancak dördüncü çeyrekte Çinli BYD şirketi 526.409 e-araç teslimatı ile tahtı ele geçirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT