“Terörist avcısı” Murat Cem itirafı: “Onu gizli ajan gibi kullandılar”

“Terörist avcısı” Murat Cem itirafı: “Onu gizli ajan gibi kullandılar”

FDP parlamento grubu Almanya’da  muhbirlerin kullanımına yönelik yasal düzenleme istedi. Muhbirler ile gizli ajanlar arasına belirgin çizgi çekilmesini isteyen FDP milletvikili Strasser, “Muhbir Murat Cem’i gizli ajan gibi kullandılar” dedi.

Almanya'da “Murat Cem vakası” siyaset sahnesinde de dallanıp budaklanarak sürüyor. Silah kaçakçıları, teröristler veya uyuşturucu satıcıları hakkındaki soruşturmalarda polisin bilgi edinmesinde  önemli rol oynayan muhbirlerle ilgili  düzenleme talep edildi ve şu sıralarda kitabıyla gündemde olan “Murat Cem” örnek gösterildi.

Hür Demokrat Parti (FDP), polis teşkilatının para veya başka avantajlar karşılığında bilgi sağladığı muhbirlerin kullanımına ilişkin daha net bir şekilde düzenleme getirilmesi gerektiğini bildirdi. Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Dairesinin aksine, muhbirlerin polisle işbirliğine yönelik olarak henüz net kurallar mevcut değil.

HAKİM ONAYI VURGUSU

Alman Basın Ajansı DPA’ya konuşan Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekili Benjamin Strasser, polis ve muhbir işbirliğinde hukukun üstünlüğünün esas alındığı belirli kurallara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. FDP Federal Meclis Grubu’ndaki milletvekilleri de federal düzeyde, polisin muhbirleri kullanımının sadece yönetmeliklerde veya ceza yasasının çok genel hükümleri ile düzenlendiğini, bu tür atamaların prensipte bir yargıç tarafından onaylanması gerektiğini bildirdiler. 

MUHBİRLER SUÇ İŞLEYEBİLİR Mİ?

FDP’li milletvekilleri buna ek olarak, muhbirlerin yalnızca “büyük önem taşıyan cezai suçlar” için kullanılmasını, reşit olmayanların ve  ağır suçluların ise muhbir olarak kullanılmaması gibi kriterlerin belirlenmesi gerektiğine işaret ettiler. Muhbirlerin ifşa olmalarının önüne geçebilmek için suç işlerken ne derece ileri gidebileceklerinin de netleştirilmesi talep edildi. 

GİZLİ AJAN-MUHBİR AYRIMI

Muhbirlerin ve gizli ajanların arasındaki sınır çizgisinin iyice belirlenmesi gerektiğini belirten FDP’li siyasetçi Strasser, “Amri davasında, resmi makamlar muhbir Murat Cem’i tıpkı gizli ajan gibi neredeyse tüm suç ve radikal çevrelerde çok yönlü bir yetenek olarak kullandılar. Ancak  Murat Cem devletle hiçbir zaman resmi bir iş ilişkisi içinde olmadı. Muhbirlerin ve gizli ajanların rollerinin birbirinden ayrılması şart. Bu, yasal düzenleme için önemli bir noktadır” diye konuştu. 

Alman suç tarihinin en önemli muhbiri olarak gösterilen “Murat Cem” güvenlik birimlerinde “vp01 Murat Cem” kod adıyla biliniyor. VP, “Güvenilir Kişi” anlamına gelen Almanca “Vertrauensperson” sözcüğünün kısaltması. Cem, tam 20 yıl boyunca sayısız teröristi, silah kaçakçısını, katili, dolandırıcıyı, ağır suçluyu demir parmaklıkların ardına taşıyanlardan biri. Almanya’nın başkenti Berlin’de 2016 Noeli’nde meydana gelen ve 11 kişinin katledildiği İslamcı terör saldırısının faili Anis Amri’nin en yakınında duran, onu takibine alan isim yine Murat Cem. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-200816-99-184402-large-4-3-3-1.jpg

Berlin’de 2016 Noeli’nde meydana gelen ve 11 kişinin katledildiği İslamcı terör saldırısının faili Anis Amri’nin en yakınında duran, onu takibine alan isim yine Murat Cem olmuştu. (Foto: Federal Kriminal Polis Ofisi / DPA)

“Terörist Avcısı” Murat Cem yarın (pazartesi) Federal Meclis Amri İnceleme Komisyonu’nun davetiyle tanıklık edecek. Berlin Breitscheidplatz suikastçısı radikal İslamcı Amri’nin de en yakınındaki bu ismin tanıklığı tartışılıyor.

MALİ BAĞIMLILIK SORUNU

FDP milletvekillerinin “muhbirlerin durumuna yasal düzenleme getirilmesi” taleplerinde anayasal ve insan hakları garantisi vurgusu yapıldı. Açıklamada, şu ifadeler dikkat çekti: 

“Polis, telefon görüşmeleri veya oturma odalarına kulak misafiri olmasının yanı sıra muhbirlerin yardımıyla bilgileri sadece ele geçirmekle kalmayıp aynı zamanda hedefe de ulaşabiliyorlar. Bu şekilde elde edilen bilgiler daha sonraki hukuki davalarda bir rol oynuyorsa, hâkimler genellikle kaynağın güvenilirliğine ilişkin bir fikir oluşturamazlar. Çünkü muhbirlerin güvenlikleri için mahkemeye çıkmalarına izin verilmez. Bununla birlikte, ifadeleri polis dosyaları aracılığıyla mahkeme işlemlerine eklenir. Bir diğer sorun da muhbirlere düzenli görevler verildiği durumda, mali olarak devlete bağımlı hale gelebiliyorlar ve bu da güvenilirliklerini azaltabiliyor.”

+49 - BERLİN

FOTO: Brad Neathery on Unsplash

 

 

HABERE YORUM KAT