Telefonunuzun pil ömrünü uzatmanın 10 yolu

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmanın 10 yolu

Akıllı telefonların pil ömrünü uzatma yöntemleri neler? İşte telefonların pil ömrünü artırmak için izlenebilecek yollar!

Mobil cihazını sık sık şarj etmek istemeyen kullanıcılar için telefon pil ömrünü uzatma yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler, akıllı telefonların şarjının daha uzun süre boyunca dayanmasına yardımcı oluyor.

1.TELEFONUNUZUN İŞLETİM SİSTEMİNİ GÜNCEL TUTUN

İşletim güncellemelerini her zaman telefonunuza yükleyin. Güvenlik düzeltmeleri ve hata yamalarına ek olarak güncellemeler, güç yönetimini ve pil performansını iyileştirmenin yeni yollarını içerebilir.

Otomatik güncellemelerin kontrol edileceği yer:

Android telefon (modele göre değişebilir): Ayarlar > Sistem güncelleme > İndir ve yükle

iPhone : Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler. İOS Güncellemelerini İndir ve iOS Güncellemelerini Yükle seçeneklerinin açık ve yeşil olduğundan emin olun.

2.ANLIK BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Akıllı telefonunuzu size anlık bildirimler gönderecek, yani son dakika haberleri, yeni e-postalar vb. olduğunda sesli veya açılır pencereyle sizi aktif olarak bilgilendirecek şekilde ayarladığınızda, telefonunuzun düzenli olarak internete bağlanması ve kontrol etmesi gerekir. Bu, her seferinde bir miktar pil gücü tüketir.

Anlık bildirimlerin devre dışı bırakılacağı yer:

Android telefon (modele göre değişebilir): Ayarlar> Bildirimler

iPhone: Ayarlar> Bildirimler

3.KONUM HİZMETLERİ KONUSUNDA SEÇİCİ OLUN

Konum hizmetleri, telefonunuzun GPS kullanması ve harici bilgisayarlarla iletişim kurması nedeniyle pil gücü tüketen başka bir özelliktir. Bazı uygulamalar için konum hizmetlerini tamamen kapatmak, diğerlerini ise uygulamanın konumunuzu her zaman değil, yalnızca siz kullandığınızda izlemesini sağlayacak şekilde ayarlamak isteyebilirsiniz.

4.AŞIRI SICAKLIKLARDAN KAÇININ

Sıcaklık 15°F'ın altına düşerse veya 95°F'nin üzerine çıkarsa, bu akıllı telefonunuzun pil ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle telefonunuzu hava şartlarına maruz bırakmayın; yazın gölgede, kışın ise sıcak bir cebinizde saklayın.

5.UYGULAMALARINIZIN ARKA PLAN ETKİNLİĞİNİ KONTROL EDİN

Her uygulamanın kullandığı güç miktarı farklılık gösterir. Her uygulamanın toplam güç tüketiminin ne kadarını oluşturduğunu görmek için akıllı telefonunuzun pil ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Artık ihtiyacınız olmayan, pil tüketen uygulamalar varsa bunları kaldırabilirsiniz.

Ayrıca, uygulamayı aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda uygulamanın pil kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için her uygulamanın arka plan etkinliğine de bakabilirsiniz.

6. TELEFONUNUZU GÜÇ TASARRUFU MODUNDA KULLANIN

Pil gücü azalan telefonlar bazen kalan güç yüzde 20 olduğunda otomatik olarak güç tasarrufu moduna geçer veya sizden telefonu açmanızı ister. İstediğiniz zaman manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz.

7.Wİ-Fİ, BLUETOOTH VE GPS KONUSUNDA SEÇİCİ OLUN

Dışarıdaysanız Wi-Fi, Bluetooth ve GPS'yi yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda etkinleştirerek pil tasarrufu yapabilirsiniz. Aksi takdirde cihazınız sürekli olarak mevcut ağları ve cihazları tarayacak veya konumunuzu GPS ile takip edecek ve bu da pilinizin tükenmesine neden olabilecektir.

8.EKRANINIZI ÇOK UZUN SÜRE AÇIK TUTMAYIN

Akıllı telefonunuz herhangi bir işlem yapılmadığını tespit ederse ekranı otomatik olarak karartır veya kilitler. Pil kullanımını azaltmanın basit ama etkili bir yolu, bu işlevin tetiklenmesinden önceki süreyi kısaltmaktır. Ekran zaman aşımını 30 saniyeye düşürmek, pil kullanımını azaltmak için idealdir.

9.EKRAN PARLAKLIĞINI AZALTIN

Ekran parlaklığını en az yüzde 50'ye düşürmek, pil ömrünü uzatmanın harika bir yoludur. Daha yeni modellerde, ekran parlaklığını manuel olarak ayarlayabilir veya mevcut çevrenizdeki aydınlatma koşullarına otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz; örneğin karanlık bir odada ekranı aydınlatabilirsiniz.

10.PİL ÖMRÜ VE ŞARJ ALIŞKANLIKLARI

Yukarıdaki ipuçları akıllı telefonunuzun en iyi pil ömrünü sağlamak için harika olabilir, ancak pilinizin ömrünü uzatmaya, yani ömrünü uzatmaya yardımcı olacaklar mı? Bir akıllı telefon pili, belirli sayıda şarj döngüsü boyunca orijinal kapasitesini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin Apple'a göre bir iPhone pili, 500 tam şarj döngüsü boyunca orijinal kapasitesinin en az yüzde 80'ini koruyacaktır. Dolayısıyla, yukarıdaki püf noktalarını uygulayarak akıllı telefonunuzu daha az sıklıkta şarj edebilirseniz, telefonunuzda uzun ömürlü bir pil elde edebilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT