Tele1’e Avrupa’dan dayanışma ve destek: “Yanınızdayız!”

Tele1’e Avrupa’dan dayanışma ve destek: “Yanınızdayız!”

Tele1’e verilen ekran karartma cezasının yakında tamamen kapatmaya dönüşebileceğine dikkat çeken birçok çevre tepki göstermeyi sürdürüyor. Kararın çağdışı ve bir suç olduğu hatırlatıldı.

RTÜK’ün Türkiye’deki ekran karatma cezasına Avrupa’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Mülheim an der Ruhr Fikir Atölyesi bir kınama yazısı ile dayanışma içinde olduklarını ilan etti ve karartmanın anayasal suç oluşturduğuna dikkat çekti. Fikir Atölyesi’nin açıklamasında özetle şöyle dendi: 

“Almanyadaki cumhuriyetçi-seküler kesimin zevkle izlediği ve desteklediği Tele1 televizyonuna iktidarın sansür kuruluna dönüşmüş, tarafsızlığını tamamen yitirmiş, hakkı, hukuku bir yana bırakmış olan RTÜK’ün 5 günlük yayın yasağını Almanya’daki bağımsız, partiler ve inançlar üstü bir kurum olan Fikir Atölyesi Derneği olarak şiddetle kınıyoruz. Tele1 seyircisinin desteği, kitap satışları ve reklam gelirleri ile ayakta duran, izlediğimiz en cesur, dürüst, bilimsel ve bağımsız bir haber kanalıdır. 

Tele1 ana akım medya olduğunu iddia eden ama iktidarın borazanına dönüşmüş ve medya camiasının yüzde 99’unu oluşturan tüm haber kanalları arasında doğru ve ilkeli haberciliği ile kaktüs bahçesindeki bir orkide çiçeği ve güneş gibi durmaktadır. Umudumuzu besleyen, sesimize ses veren, halkın ve haklının yanında olan Tele1, bağımsızlığın, aydınlığın ve Cumhuriyet değerlerinin sesidir, soluğudur!

“HESAP VERECEKLER”

Demokrasinin, umudun, halkın, gerçeğin temsilcisi Tele1 ekranlarının karartılması nedeniyle seyirci desteği ile ayakta duran Tele1’in yanında olalım! 

Maden işçilerinin yürüyüşünü, metal işçilerinin egemen sermayeye karşı onurlu sendikal mücadelesini, topraklarını, hayatlarını uluslararası maden şirketlerine karşı orantısız güç kullanan kolluk kuvvetlerine rağmen savunan köylülerin direnişini, kadın cinayetlerini dile getiren, tecavüzcüleri teşhir eden, ezilenlerin sesini duyuran Tele1’in beş gün boyunca ekranının karartılması çağdışıdır ve bir suçtur.”

+49 – MÜLHEİM AN DER RUHR

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT