Teknik Direktör Mehmet Işık Köln Deutz 05’i çalıştıracak

Teknik Direktör Mehmet Işık Köln Deutz 05’i çalıştıracak

Alman U19 liginde çok önemli bir lig olan Mittelrhein U19 ligindeki en önemli futbol kulüplerinden Köln DEUTZ 05 takımının teknik direktörü oldu.

Türkiye ve Almanya'da profesyonel futbol oynayan ve Almanya´da uzun yıllardır antrenörlük yapan eski futbolcu Mehmet Işık tüm gücüyle Köln Deutz 05’de genç yeteneklerin başarısı için çalışacağını söyledi.

 Almanya´nın önemli futbol takımlarından Fortuna Köln, Bergisch Gladbach takımlarının altyapı hocalığını da yapan Mehmet Işık Köln Deutz 05’te görev almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Işık yetenekli genç futbolcuların yetiştirilmesinde aile ve teknik adam faktörüne de dikkat çekti. Uzun yıllar süren profesyonel futbol hayatından sonra, Almanya´da  B Sınıfı Antrenörlük lisansı alan ve tamamen bilimsel yöntemlerle futbol yeteneği olan gençlerin yetişmesine odaklanan Mehmet Işık özetle şunları söyledi:

Mehmet Işık, Mittelrhein U19 ligindeki en önemli futbol kulüplerinden Köln DEUTZ 05 takımının teknik direktörü oldu

 

 

AİLE VE TEKNİK DİREKTÖR ETKİSİ

“Her çocuğun hayallerini süsleyen bir efsane futbolcu vardır. Bu hayal gençlerimizi futbolcu olmaya itmektedir. Aile ve teknik direktörlerin davranışları, tutumları genç futbolcuları etkilemektedir. Genç futbolcuların gelişmeleri için yapması gereken bir çok özel antrenman, beslenme ve eğitim sorumluluğu mevcuttur. Bu sorumlulukları yerine getirmede öncelikli iş ailelere, sonra da altyapı antrenörlerine bağlıdır. Aile ve antrenör etkisi, bir genç futbolcunun gelişiminde vazgeçilmez yönlendirici faktörlerdir. İkisinin de etkin ve bilinçli olması, futbolcuyu doğru yönde gelişimine yardımcı olur.

 Bir futbolcunun gelişmesi için yüzde 20’lik kısmı ailenin verdiği destek ile oluşmaktadır. Bir futbolcu, genç yaşta başladığı futbol hayatında ilk olarak ailesinden destek bekliyor ve ailesini örnek alıyor. Ailesinin desteğini alan bir çocuk daha hırslı ve istekli bir şekilde futbola odaklanabiliyor. Ama bunun yanı sıra, ailenin görevi de futbolcunun kişisel gelişimini geliştirmesi ile ilgili ve okulunu da devam ettirmek için gerekli faktörlerde yaşadığı sorunları çözmede yardımcı olmasıdır. Teknik direktörler ise, genç futbolcuların antrenman öncesi, antrenman içi ve sonrasında, futbolcuyu iyi analiz edebileceği, gözleyebileceği bir sistem oluşturmalıdır.”

ANTRENÖRLERE 5 TAKTİK

Deutz 05 teknik adamı Işık genç yeteneklerin yetişmesi icin altyapı antrenörlerinin dikkate alması gereken 5 önemli noktayı ise şöyle sıraladı:

- Futbolcuları doğru beslenme üzerine eğitilmesi,

- Açma- germe hareketlerinin doğru yapılması,

- Doğru gelişimi ve etkili ısınması için havuz zamanının ayarlanması,

- Mental ve psikolojik gelişim için meditasyon egzersizleri yapılması,

- Futbolcuların birden fazla pozisyonda oynatılması.

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT