Tehdit mektupları göndermekle suçlanıyor: Zanlıda pompalı tüfek bulundu

Tehdit mektupları göndermekle suçlanıyor: Zanlıda pompalı tüfek bulundu

NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektupları olayına karışmakla suçlanan eski Alman polis memuruna ait bir pompalı tüfek ele geçirildi. 63 yaşındaki zanlı hakkında ruhsatsız silah bulundurmaktan soruşturma açıldı.

Münih Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre eski polis memurunun evinde pompalı tüfeğin yanı sıra iki silah, evde bulundurulması yasak olan biber gazı spreyi ve dövüş sopaları bulundu. 

Başsavcılık tehdit mektuplarıyla ilgili suçlanmasından bağımsız olarak, bu eski polis hakkında ruhsatsız silah bulundurmak nedeniyle soruşturma başlatıldığını ve soruşturmayı Bavyera Aşırı Uçlarla ve Terörizmle Mücadele Merkezi’nin (ZET) yürüttüğünü bildirdi. 

Öte yandan Federal Almanya’da siyasetçilere, gazetecilere, sanatçılara ve hukukçulara yönelik NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarıyla ilgili 63 yaşındaki  eski Alman polis memuru geçici olarak eşiyle birlikte gözaltına alınmıştı. 

Zanlı tehdit mektupları ve e-postalarla hiçbir ilgisinin olmadığını, tüm bunların arkasında kimin bulunduğunu bilmediğini söyledi. Eski polis memuru “Görünüşe göre birisi hedef şaşırtmak istiyor” demişti. Tam 16 yıl önce emekli olan polis memurunun ve karısının Hessen polis teşkilatındaki bilgisayarlardan tehdit edilen kişisel verilerin alınmasıyla bağlantısı olduğuna dair bir kanıt ise henüz bulunamadı.

+49 – LANDSHUT

FOTO: Arne Dedert/dpa

HABERE YORUM KAT