• BIST 94.219
 • Altın 252,279
 • Dolar 5,8343
 • Euro 6,5347
 • Berlin 29 °C
 • Frankfurt 28 °C
 • Paris 31 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 27 °C
 • İzmir 25 °C
 • Stockholm 22 °C

Tehcir kararı ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları

Tehcir kararı ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları
 PARİS (AA) - ONUR USTA - Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferudun Ata, 1915 yılında Osmanlı Devleti'nin tehcir kararının...

 PARİS (AA) - ONUR USTA - Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferudun Ata, 1915 yılında Osmanlı Devleti'nin tehcir kararının tamamen güvenlik gerekçeleriyle alındığını belirterek "Tehcir kararına muhatap olan bazı Ermenilerin hayatlarını kaybettiklerini ve çete saldırılarına maruz kaldıklarını biliyoruz. Bu eylemlere İttihat ve Terakki mensupları ilgisiz kalmamışlardır ve sorumlular kurulan mahkemede yargılanmıştır" dedi.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili konferanslar vermek üzere Fransa’da bulunan Türk akademisyenler AA’ya konuştu.  Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ata, bazı tarihçilerin Ermeni tehcirini gerçekleştiren İttihat ve Terakki hükümetini,  yaşanan olumsuzluklardan birinci derecede sorumlu tuttuğunu hatırlattı. Ata, İttihat ve Terraki mensuplarının tehciri kasten ve siyasi amaçlı yaptıklarına dair iddiaların doğru olmadığını ve tehcirin tamamen güvenlik amacıyla savaş şartlarında gerçekleştirildiğini belirtti.

- "Tehcirde ölümlerden sorumlu olanlar yargılandı"

Ata, "Tehcir kararına muhatap olan bazı Ermenilerin hayatlarını kaybettiklerini ve çete saldırılarına maruz kaldıklarının biliyoruz.  Bu eylemlere İttihat ve Terakki mensupları ilgisiz kalmamışlardır ve sorumlular kurulan mahkemede yargılanmıştır" diye konuştu.

Ermenilerin dünya genelinde tehcirin 100. yılı dolayısıyla hazırlık içerisinde olduklarını tahmin ettiklerini söyleyen Ata, şöyle devam etti:

"Gerek dünyada gerek Fransa’da bu konuda hazırlıklarını sürdürmekteler. Ermeniler, tehciri soykırım yapılmış gibi gösterip dünya kamuoyunu aldatmak peşindedir. Ermeniler 2015 yılında sadece bilimsel açıdan değil sanatsal açıdan bu konuyu dünya gündemine taşımaya çalışmaktadırlar."

Ata, 2015 yılı için Türkiye’nin devlet ve sivil toplum bazında tehcir konusunda gerekli hazırlığı yapmasını beklediklerini kaydetti.

Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Uluslararası Bilim ve Medeniyet Araştırmaları Derneği (UBİMA) Başkanı Doç. Dr. Necmi Uyanık da milliyetçilik ve sömürgecilik faktörlerinin imparatorluk yapılarını parçaladığını ifade ederek "Birinci Dünya Savaşı sürecinde 1915'te ciddi anlamda biz bu sorunu yaşadık. Maalesef Osmanlı Devleti ve İttihat ve Terakki yönetimi hak etmediği politikalara maruz kaldı" dedi.

- "Ermenileri korumaya yönelik ciddi tedbirler alındı"

Birinci Dünya Savaşı'nda Rusya'yla hareket eden ve ettirilen bir Ermeni unsurunun mevcut olduğunu belirten Uyanık, tampon bölge bağlamında Fransızların ve İngilizlerin siyasi çıkarları çerçevesinde Ermenileri kullandığını söyledi. Uyanık, "1915’te yaşanan süreçte Osmanlı Devleti tehcir kararında savaş sürecinde milleti sadıka olmanın gereğine uygun olarak Ermenileri dışlamamıştır. Herhangi bir soykırım girişiminde bulunmamıştır. Tehcir kararında göç ettirilen Ermenileri korumaya yönelik ciddi tedbirler alındı. Zarar verenler de yargılamıştır" ifadesini kullandı.

2015 yılında Ermeni meselesinin birçok yerde gündeme getirileceğine işaret eden Uyanık, Ermenilerin 1992’de yaptıkları Hocalı katliamının ve çok sayıda diplomatımızın öldürülmesinin izahı zor bir konu olduğunu hatırlattı. Uyanık, coğrafi keşifler sürecinde bazı Avrupa devletlerinin de benzer katliamlar gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05