TBB, 30 yıl önce Mölln'de meydana gelen ırkçı kundaklama saldırısının kurbanlarını anıyor

TBB, 30 yıl önce Mölln'de meydana gelen ırkçı kundaklama saldırısının kurbanlarını anıyor

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu Almanya'nın Schleswig Holstein eyaletinin Mölln kentinde Neonazilerin kundakladığı evde 3 Türk'ün hayatını kaybettiği saldırının kurbanlarını anıyor

Almanya'nın Schleswig Holstein eyaletinin Mölln kentinde 23 Kasım 1992'de Neonazilerin kundakladığı evde Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz'ın hayatını kaybetmesinin üzerinden 30 yıl geçti.
 
Mölln'deki ırkçı suikast girişiminin 30. yıl dönümü münasebetiyle, Berlin-Brandenburg'daki Türkiye Federasyonu (TBB), hem toplumda hem de yetkililerde ırkçı ve insanlık dışı tutumlarla mücadele için tutarlı ve artırılmış çabalar çağrısında bulundu.
 
Uzun süre bu suçların "çevre grupların fenomeni" olduğu veya "yalnız failler" oldukları söylendi. Ama asla izole bir fenomen olmadı. Irk saikiyle işlenen suçların tümü, Almanya'daki ırkçılık tarihinin bir parçasıdır. TBB yönetim kurulu sözcüsü Ayşe Demir, yıllardır devam ettiklerini söyledi.
 
"En geç 2000'li yılların ortalarından beri ırkçılığın toplumun sözde ortasına ulaştığını biliyoruz ve yıllardır neredeyse her gün sözde bir Alman normuna uymayan veya uymayan insanların başına geldiği skandal bir durum yaşıyoruz. "Yeterince Alman" görünüyorsun ve sığınakları saldırıya uğruyor" ifadelerini kullandı.
 
Korkunç olan, bunun toplumun büyük bir bölümü tarafından gündelik hayat olarak kabul edilmesidir. Ve daha da ürkütücü olan şey, politikacıların ırkçı suçları tam olarak soruşturma iradesinin olmamasıdır.
 
Bu nedenle, siyasete ve topluma - özellikle göçmen topluluklarında - güvenin dibe vurması kimseyi şaşırtmamalı.
 
Kaybedilen güven, ancak tüm ırkçı cinayet ve saldırılara yönelik kapsamlı bir adli soruşturma yürütülürse yeniden tesis edilebilir. Yetkililerde ve toplumda ırkçı ve aşırı sağcı tutumlarla daha geniş bir yüzleşme olması gerekiyor.
  
Irkçı suikast girişiminin yıldönümü münasebetiyle 24 Kasım 2022 Perşembe günü 13:00 - 17:00 saatleri arasında. TBB, "Mölln'deki ırkçı suikast girişiminden 30 yıl sonra: bugün neredeyiz?" anma etkinliği düzenliyor. 

HABERE YORUM KAT