Tatilden dönenler yol açmış: Heide’de tedbirler yeniden sıkılaştırılıyor

Tatilden dönenler yol açmış: Heide’de tedbirler yeniden sıkılaştırılıyor

Schleswig-Holstein eyaletinin Heide kentinde artan korona vakaları sebebiyle yeniden sosyal hayatı kısıtlayıcı önlemler alınacak. 

Dithmarschen Bölge Valisi Stefan Mohrdieck, yaptığı açıklamada, yaklaşık 133 bin kişinin yaşadığı Dithmarschen bölgesinde, son günlerde yeni vaka sayısının 44’e yükseldiğini belirtti. Bu nedenle yeni vakaların yoğun görüldüğü Heide kentinde virüsün yayılmasını önlemek amacıyla önlemlerin artırılacağını ifade eden Mohrdieck, Heide’de cumartesi gününden itibaren kamusal alanda temas kısıtlamasının getirileceğini ve farklı hanelerden en fazla 2 kişinin bir araya gelmesine izin verileceğini bildirdi. 

Mohrdieck, kentte kurulan pazar yerine sadece maskeyle girileceğini, mağazalarda da müşteri sayısının kısıtlanacağını vurgulayarak Dithmarschen bölgesinde ise vaka sayıları düşüne kadar planlanan etkinliklerin erteleneceğini kaydetti. Restoran ve bar sahipleriyle ayrıntılı görüşmeler yapılacağını belirten Mohrdieck, Heide kentinde sadece alkol satan işletmelerin geçici kapatılabileceğini söyledi. 

Mohrdieck, bölgede daha fazla Covid-19 testi yapılacağını da kaydetti. Yerel basındaki haberlerde, Heide kentinde vaka sayılarının artmasının, tatilden dönenlerde Covid-19 saptanmasından kaynaklandığı aktarıldı.

BERLİN OKULLARINDA MASKE ZORUNLULUĞU

Berlin eyalet yönetimi, yeni eğitim yılının başlayacağı 10 Ağustos’tan itibaren okullara maske takma zorunluluğu getirme kararı aldı. Berlin Eyaleti Eğitim Bakanı Sandra Scheeres, bu zorunluğun koridorlarda, ortak kullanılan mekânlarda ve tuvaletlerde geçerli olacağını belirterek ders sırasında sınıflarda ve okul bahçesinde maske takmanın zorunlu kılınmayacağını ifade etti. 

Eğitim yılı daha sonraki tarihlerde başlayacak bazı eyaletlerin de okullarda maske takma zorunluluğu getirmeyi planladığı bildirildi. Almanya’da haziran ve temmuz başında günlük 200 ile 500 arasında olan yeni vaka sayıları, geçen haftadan bu yana günlük 600 ile 800 arasında seyretmeye başlaması endişeye yol açtı. Son verilere göre Almanya’da vaka sayısı 206 bin 926’ya, ölü sayısı 9 bin 128’e çıktı.

+49 – BERLİN       

Photo by Ujjwal chouhan on Unsplash                                                            

 

 

HABERE YORUM KAT