Tatil kontrol listesi: Seyahate çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenler...

Tatil kontrol listesi: Seyahate çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenler...

Seyahate çıkmadan önce her zaman bir kontrol listesi hazırlamak önemlidir. Peki bu kontrol listesinde neler olmalı?

İster dijital ister kağıt üzerinde olsun, kontrol listeleri, tatile hazırlanırken planlamayı kolaylaştırır. Ve önemli hiçbir şeyi unutmamanıza yardımcı olurlar. Bir sonraki seyahatiniz nereye olursa olsun, valizinize veya sırt çantanıza mutlaka koymanız gereken birkaç şey vardır.

SEYAHAT HAZIRLIĞI

Belgeleri kontrol edin: Seyahat hazırlığı yaparken ilk adım belgeleri kontrol etmektir. Seyahat için belgeleriniz hazır mı ve tüm kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı, sağlık kartı, aşı belgesi, varsa pasaport, uluslararası ehliyet, vize vb.) geçerli mi?

Belgeleri kopyalayın ve tarayın: Önemli belgeleri kopyalamalı veya bunları dijital olarak taramalısınız. Örneğin önemli belgelerinizin bir fotoğrafını çekmeli veya tarayarak görüntüleri bir Dropbox'a veya e-posta hesabınıza yüklemeniz yeterlidir.

Uluslararası seyahat sigortasını kontrol edin: Tatildeyken veya yurtdışındayken hastalanırsanız veya kaza geçirirseniz, bu pahalı olabilir. OnlarlaAvrupa Sağlık Sigortası Kartı ve veyaUluslararası seyahat sağlık sigortasıKendinizi her türlü olasılığa karşı koruyun.

Bireysel bir ilk yardım çantası hazırlayın: Özellikle ağrı kesici, aspirin gibi ilaçları seyahat çantanıza acil durumlar için eklemekte oldukça fayda var.

EL BAGAJINIZDA NELER VAR?

Her zaman elinizin altında olması gereken eşyalar el bagajınızda bulunmalıdır. Cüzdanınıza, kredi kartınıza, anahtarlarınıza ve en önemli belgelerinize ek olarak bunlar şunları da içerir:

Küçük elektronik cihazlar: Akıllı telefonunuzu, e-kitap okuyucunuzu, kulaklığınızı, şarj kablonuzu veya dizüstü bilgisayarınızı el bagajınızda saklayabilirsiniz. Önemli: Tatilde yanınıza powerbank almak istiyorsanız mutlaka el bagajınıza koymalısınız çünkü kayıtlı bagajda taşınmasına izin verilmiyor.

İlaçlar: Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar el bagajınızda taşınmalıdır. Ayrıca ağrı kesici veya seyahat tabletlerini de yanınıza almanız tavsiye edilir; böylece acil bir duruma hazırlıklı olursunuz.

Hijyen malzemeleri: Dezenfektanlardan mendillere ve diş fırçalarına kadar günlük rutininize yönelik ürünler de el bagajınızda saklanmalıdır. Yani çantanız kaybolursa hazırlıklı olursunuz. Bir hatırlatma olarak: Çanta başına 100 mililitreden fazla sıvıya izin verilmez.

Yiyecek: Ayrıca granola bar veya fındık ve sakız gibi birkaç atıştırmalık almayı da unutmayın.

ARTI49

HABERE YORUM KAT