Tam 69 ırkçı tehdit mektubu: “Başka Lübckeler olmasın”

Tam 69 ırkçı tehdit mektubu: “Başka Lübckeler olmasın”

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth’un “NSU 2.0” imzalı 69 ırkçı tehdit mektubu bulunduğunu açıklamasının ardından Sol Parti’li siyasetçi Hakan Taş, Federal Savcılığı göreve çağırdı.

Kendisi de ırkçı ölüm tehditlerine ve hakaretlere maruz kalan ve aşırı sağcı terör grubu Neukölln’ün “Düşman Listesi”nde yer alan Berlin Eyalet Parlamentosu milletvekili Hakan Taş +49’a yaptığı açıklamada, hükümetin konuyla ilgili görünür adımlar atması gerektiğini söyledi. Hakan Taş, insanlar öldükten sonra bilgilendirilmelerinin bir işe yaramayacağını ve bunun en trajik örneğinin Kassel Valisi Walter Lübcke cinayetinde yaşandığını söyledi.

Sol Parti’li siyasetçi Taş, konuyla ilgili şunları aktardı:

“LİSTEDE OLDUĞUMU TESADÜFEN ÖĞRENDİM”

“Irkçıların listesinde olduğum tesadüfen ortaya çıktı. Irkçı terör grubu hard disklerini polis çöpten buluyor. Düşman Listesi Neukölln’de bazı isimlerin verileri mevcuttu. O listede ben de varmışım. Ancak ben bunu yine başka bir soruşturmayla ilgili rastlantı sonucu öğrendim. Soruşturma yürüyor tabii. “Almanya için alternatif” olduğunu iddia eden aşırı sağcı parti AfD’nin hakkımda yayınladığı bir videodan sonra da  ırkçılardan sayısız ölüm tehdidi ve hakaret yağdı. Aşırı sağcı Türkiye kökenliler de ne yazık ki AfD’lilerle bir olup beni tehdit ettiler.

ÜRKÜTEN VERİLER POLİS BİLGİSAYARINDAN 

Ancak “NSU 2.0” imzalı tehdit mektuplarının diğerlerinden farkı, hedefteki kişilerin verilerine polis bilgisayarlarından ulaşılıyor olması. Buna paralel, Alman ordusundaki adı ırkçı yapılanmayla anılan Özel Kuvvetler Birliği KSK’dan mühimmatın çalınması, orduda aşırı sağcı grupların ortaya çıkması, emniyet teşkilatındaki ırkçı yapıların ortaya çıkması var. Bu tablo  polisin iç dinamiği göz ardı ettiğini, araştırmadan kişileri işe aldığını düşündürüyor. 

Emniyet teşkilatlarında ırkçılık sürekli yaşanıyor. Polis teşkilatındaki ırkçı profilin oluşturulmasına elbette kendisi de sağcı olan İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve polis teşkilatındaki sağcı kanadın temsilcisi polis sendikası karşı çıkıyor. ‘Poliste  böyle bir şey yoktur’ deyip örtbas ediyorlar. Teşkilattaki gerçeğin ortaya çıkmasından ve sonuçlarıyla baş edememekten çekiniyorlar. 

FEDERAL SAVCILIK GÖREVE

“NSU 2.0” imzalı ırkçı mektuplara dönersek... Polisin hızla, bir an önce  tehdit edilenleri bilgilendirmesi ve tehlikelere karşı aydınlatması ve yol göstermesi gerekiyor. Ayrıca Federal Başsavcılığın harekete geçmesi gerekiyor. Bütün eyaletlerin “NSU 2.0”ye karşı ortak hareket etmesi gerekiyor. Halen Federal Savcılık tarafından üstlenilmemesi ve 69 kişinin tehditlerle ilgili bilgilendirilmemiş olması, büyük hata. Bilginin insan öldükten sonra aktarılmasının bir yararı olmaz. Vali Walter Lübcke örneğinde de gördüğümüz gibi tehditler ve tehlike yeterli derecede ciddiye alınmadı. Sonucunu gördük. Daha fazla Lübcke örneklerinin görülmesini istemiyoruz. Aşırı sağın ciddiye alınması gerekiyor. Sağ gözü kapatarak tehlikeden kurtulamazsınız. 

GÖÇMENLER TEDİRGİN

Aşırı sağcı AfD federal ve eyaletler düzeyinde  güçlü bir alt yapı oluşturdu. Bu noktalarda çalışan aşırı sağcıların maaşlarını vergilerle göçmenlerle de ödüyor. NSU 2.0 tek değil. Halle’deki sinagog saldırısı, Neukölln ve Hanau ırkçı saldırılar göçmen kökenlileri tedirgin ediyor. NSU cinayetlerinden sonra gereken tedbirlerin alınmamış olması insanları ürkütüyor. ‘Ne kadar güvendeyim?’ sorusunu akıllara getiriyor. Hükümetin görünür adımlar atması gerekiyor.”

8 EYALETTE IRKÇI TEHDİT MEKTUPLARI

Daha önce kendisi de bu tür bir mektup alan Sol Parti milletvekillerinden Martina Renner de, gelişmelere artık en üst düzeyde el konulmasını istemiş ve soruşturmayı Federal Başsavcılığın üstlenmesini talep etmişti.  

Hessen  İçişleri Bakanı Peter Beuth (Foto: Arne Dedert/dpa Pool/dpa)

Bu arada, “NSU 2.0” imzalı tehdit mektubu alanlardan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili İçişleri Bakanı Peter Beuth, Eyalet Parlamentosu İçişleri Komisyonu’nda konuya ilişkin soruları yanıtladı. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre, Beuth Hessen Eyaleti Kriminal Dairesi’nin (LKA) verdiği bilgileri aktardı. Buna göre NSU 2.0 imzalı tehdit mektupları 8 eyalette 27 kişi ve kuruluşa gönderilmiş durumda.  Eyaletteki tehdit edilen 9 kişiden 5’inin LKA tarafından tehlikeler konusunda bilgilendirildiğini ve refakat edildiğini belirten Bakan Beuth söz konusu 5 kişinin güvenlik ve yargı birimlerinden olduğunu da vurguladı. 

Beuth NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarının ağırlıklı olarak e-posta üzerinden gönderildiğini bir kısmının telefon mesajları, faks ya da internette irtibat formlarından iletildiğini de söyledi. Söz konusu kişilerin verilerinin genel olarak kamuya açık alanlardan elde edildiğini ancak Hessen’de üç kişinin verilerine polis bilgisayarından girildiğinin tespit edildiğini de kaydeden Beuth, Federal Kriminal Daire ve diğer polis teşkilatları ile işbirliği içinde olduklarını da bildirdi. 

+49 – BERLİN

FOTO: dpa/Jörg Carstensen

HABERE YORUM KAT