Tam 130 Covid-19 merkezi hazır: Test ücreti 110 tl

Tam 130 Covid-19 merkezi hazır: Test ücreti 110 tl

Yurtdışından Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere geri dönüşlerinde karantina uygulamasıyla karşı karşıya kalmaması için Türkiye’de tedbirleri alınmaya devam ediyor.

Türkiye’ye gitme konusunda tereddütte olan vatandaşlarımıza yönelik ülkede 130 test merkezi kuruldu. Türkiye’ye gelmek isteyen fakat yaşadıkları ülkelere geri dönüşlerde ilgili ülkelerin uygulayacağını ilan ettiği karantina uygulamalarından dolayı Türkiye’ye gelme konusunda tereddütte olan vatandaşlarımıza yönelik ülkede 130 test merkezi kuruldu. 

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Tatillerini, izinlerini Türkiye’de geçirdikten sonra yaşadıkları ülkelere geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya tabi tutulmasının önüne geçmek için test merkezlerimiz hazır” dedi. 

TEST ÜCRETİ 110 TL

Tüm sınır kapıları ve havaalanları başta olmak üzere 130 Covid-19 test merkezinde Covid-19 testlerini kolaylıkla yaptırabileceklerini kayden Milletvekili Sırakaya  “Covid-19 testleri semptom gösteren vatandaşlarımız için ücretsiz, semptom göstermeyenler için ise Halkbankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinden bulunan

TR: 700001200945200005000041 

Hesap numarasına 110 TL havale yaparak test yaptırabilecekler. Covid-19 test merkezlerimiz ödeme kabul etmiyor, sadece Covid-19 testiyle hizmet veriyor. Bu nedenle yurtdışından gelen vatandaşlarımız Halkbank’ın ilgili hesap numarasına havale yaptıktan sonra bu dekontla test merkezlerine gitmelerini özellikle rica ediyoruz” diye konuştu.

TEST SONUCUNU 48 SAAT İÇİNDE TESLİM ETMEK ŞART

Test sonuçları negatif çıkan vatandaşlarımızın Türkiye’nin uygulandığı Covid-19 testini kabul eden ülkelerde Almanya, Avusturya, v.s gibi Avrupa ülkelerinde herhangi bir karantinaya tabi tutulmadan günlük hayatlarına devam edebilmelerinin önünü açmış olan hizmetle ilgili TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya özetle şunları söyledi: 

“Almanya, Avusturya ve benzeri Avrupa ülkelerine geri dönecek vatandaşlarımızın karantinaya girmemeleri için Covid-19 testlerini Türkiye’den ayrılmadan önce yaptırmaları ve yaşadıkları ülkelere 48 saat içerisinde vermeleri gerekmektedir. 

Türkiye’nin uyguladığı Covid-19 testini kabul eden ülkelere geri dönüş yapacak vatandaşlarımız yaptırdıkları PCR testlerini 48 saat içinde yaşadıkları ülkelere vermeleri durumunda herhangi bir karantinaya tabi tutulmayacaktır. 

Vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere dönmeden önce Covid-19 testlerini yaptıracağı sınır kapılarımızda ve havaalanlarımızda yaşanacak yığılma ve yoğunluktan dolayı bir mağduriyet yaşamaması için bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz. 

E-DEVLET İÇİN ŞİFRE ALIN

Vatandaşlarımız Türkiye’ye gelmeden önce yaşadıkları ülkelerin Türkiye büyükelçiliklerinden veya konsolosluklarından ya da ülkeye gelir gelmez herhangi bir PTT noktasından e-devlet şifrelerini alırlarsa test sonuçlarına e-devlet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirler. 

Vatandaşlarımızın Covid-19 test sonuçları, “e-devlet” sistemi içerisinde yer alan “e-nabız” uygulamasının raporlar kısmına aynı gün içerisinde yüklenecek ve vatandaşlarımız bu sonuçlara daha yoldayken ulaşıp, yaşadıkları ülkelerin yetkililerine bu sonuçları verebileceklerdir. 

UZUN KUYRUKLAR OLUŞMAMASI İÇİN MERKEZLERDE TEST YAPTIRIN

Ayrıca geri dönüş yolunda uzun kuyrukların oluşmaması için vatandaşlarımız https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi linkte yer alan merkezlerde Covid-19 testlerini yaptırarak sınır kapılarımıza yönelmesini önemle tavsiye ediyoruz. e-devlet üzerinde yer alan e-nabız uygulamasına yüklenecek test sonuçları Türkçe İngilizce olup, test sonuçları negatif çıkan vatandaşlarımız Türkiye’nin uyguladığı Covid-19 testini kabul eden Almanya, Avusturya gibi ülkelerde karantina uygulamasına tabi tutulmadan günlük ve sosyal hayatlarına devam edebileceklerdir. 

POZİTİF ÇIKANLARIN HASTANE VE TEDAVİ MASRAFLARI ALINMAYACAK

Bu anlayışla yurtdışında yaşayıp tatil ve izin için Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın ve Mavi Kartlıların Covid-19 test sonuçları “pozitif” çıkmaları halinde tüm hastane ve tedavi masrafları Türkiye’den sigortaları olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz olarak karşılanacaktır. Gönül bağıyla bağlı olduğunuz anayurda, hasretini her an içinizde yaşadığınız memleketinize garip kalmamanız için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gerekli tüm çalışmaları yürütülüyor; sizlerin ana vatanla bağınızın kesilmemesi için elimizden geleni yapıyor, bundan sonra da yapacağımızın altını özellikle çiziyoruz. Hiçbir şey sizlerle aramıza giremez. Covid-19’la mücadele konusunda bölgesinin ve Avrupa’nın örnek ülkesi olan Türkiye, yurtdışından gelecek vatandaşlarımız ve misafirlerimiz için her türlü tedbirleri en iyi, en ince ve detaylı bir şekilde almıştır. 

Attığımız bu yeni adımlarla birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, kardeşlerimize ve misafirlerimize korkmadan, güvenle Türkiye’ye gelmeleri konusunda çağrıda bulunuyor, tatil için Türkiye’yi seçen herkese şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum. “

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT