Suudi robot, Lübnanlı gazeteciyi taciz etti

Suudi robot, Lübnanlı gazeteciyi taciz etti

Suudi Arabistan DeepFest fuarında sergilenen "Muhammed" isimli robot, kadın muhabire uygunsuz bir şekilde dokundu.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen DeepFest ticaret fuarında, ülkenin ilk insansı "erkek" robotu bir kadın TV sunucusunu taciz etti.

Dört gün süren fuarda teknoloji ve yapay zeka alanındaki ilerlemeler ve yenilikler sergilendi. Bunlar arasında Suudi Arabistan'ın ilk "erkek" insansı robotu "Muhammed" de vardı.

QSS şirketi tarafından üretilen robot, insansı ticaret fuarında geleneksel kıyafetlerle sunuldu ve kendini "Ben Mohammad, insan formundaki ilk Suudi robotu. Yapay zeka alanındaki başarılarımızı göstermek için burada, Suudi Arabistan Krallığı'nda ulusal bir proje olarak üretildim ve geliştirildim" ifadeleriyle tanıttı.

"İNSAN DAVRANIŞLARINI KOPYALAMIŞ OLABİLİR"

Lübnanlı gazeteci Rawya Kassem fuarda yaptığı canlı yayın sırasında robotu tanıtırken, robot uygunsuz bir şekilde kadına dokundu. Yayını bozmadan devam eden kadın muhabir sakince arkasına dönerek olayı anlamaya çalıştı ve röportajı tamamladı.

Sosyal medyada robotun davranışı tartışmaya neden olurken, bazı kullanıcılar bu davranışı insanlardan kopyalamış olabileceğini ileri sürdü.

İşte o anlar:

ARTI49

HABERE YORUM KAT