Sürücüler için değişiklikler: 2023’ten itibaren Almanya’da hangi kurallar geçerli olacak?

Sürücüler için değişiklikler: 2023’ten itibaren Almanya’da hangi kurallar geçerli olacak?

2023 yılı itibarı ile Almanya’da sürücülerin yeni kural ve yasalara uymaları gerekecek.

Yeni yılla birlikte yeni yasalar ve kurallar geliyor. Peki sürücüleri yeni yılla birlikte hangi kurallara ve yasalara hazırlanmaları gerekiyor?

Birçok sürücü için 2023 yılı eski kimliklerinden kurtulmaları gerektiği anlamına geliyor. Çünkü Avrupa Birliği, Avrupa sürücü belgelerini standart hale getirmek istiyor. Değişim zorunluluğundan 19 Ocak 2013 tarihinden önce verilen tüm ehliyetler etkileniyor. Değişim aşamalı olarak gerçekleşecek. 1959-1965 yılları arasında doğanların ise 19 Ocak 2023 tarihine kadar süresi var. Bunu 1965-1970 yılları takip ediyor. Sürücü belgeleri zamanında değiştirilmezse geçerliliğini kaybedecek.

Trafik ceza tarifesi

Muayene tarihi 2023 yılı olan pembe rozetli tüm araçların TÜV araç merkezini ziyaret etmesi gerekecek. Bu muayeneyi geçen araçlar bir sonraki muayene için turuncu çıkartma alırlar ve bunun tarihi 2025’tir. Yeni bir arabanın kaydını yaptıran herkes, mavi TÜV çıkartması alırlar, bu da bir sonraki muayene için 3 yılları olduğu anlamına gelir.

Çevre bonusu azalacak

Elektrikli araba alıcılarını kötü haberler bekliyor. Çünkü 2023'ten itibaren elektrikli otomobiller için sağlanan en yüksek mevcut fon,  9.000 Euro'dan 6.750 Euro'ya düşecek.

Ancak çevre bonusundaki tek değişiklik bu değil. 1 Eylül 2023'ten itibaren yalnızca özel kişiler başvurabilecek. Buna ek olarak, plug-in hibritlerin tanıtımı da yıl başında sona erecek. Elektrikli otomobil alım primi bir defaya mahsus olmak üzere, sera gazı primi her yıl ödenmektedir. 2023 yılı için elektrikli araç sahiplerinin yeni bir başvuru yapması gerekecek.

CO2 ücreti aynı kalacak

Aslında yıl başında, CO₂ fiyatının ton başına 30'dan 35 avroya çıkması planlanıyordu. Ancak enerji fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle, federal hükümet yıl başında yıllık artışı askıya almaya karar verdi.

Ancak ilk yardım çantasında iki adet korona koruyucu maske bulundurma zorunluluğu askıya alınmadı. Bu düzenleme 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren yürürlükte ancak sürücülere 31 Ocak 2023 tarihine kadar geçiş süresi verildi. Maskelerin eksik olması durumunda beş Euro para cezası uygulanacak.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - lbmartin12

HABERE YORUM KAT