Sürekli yeme isteğini karşı koymanın yolları

Sürekli yeme isteğini karşı koymanın yolları

Sürekli yemek yeme çoğunlukla açlık faktörünün dışında gerçekleşir. Bu noktada yemek yeme isteğinizin önüne geçecek bazı ipuçları size yardımcı olabilir.

Aç olmadığımızda yeme isteği bazen fiziksel veya duygusal rahatsızlığa yol açabilir. Peki bunu neden yapıyoruz?

Çoğunlukla zihnimizin veya bedenimizin arzuladığı farklı bir ihtiyacı karşılamak için yemek yemek isteriz. Gerçek ihtiyaçlarınızı yemek dışındaki şeylerle karşılayarak, bu alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz.

SÜREKLİ YEME ALIŞKANLIĞI

Araştırmalar yeme alışkanlıklarımızın çoğu zaman duygularımıza bağlı olduğunu gösteriyor. Çoğunlukla stres, can sıkıntısı, yorgunluk, susuzluk ve sinirlilik gibi faktörlerden dolayı yemek yiyebiliriz. Çevresel veya sosyal faktörler de etkili olabilir. Bazen duygusal ruh durumu da bu davranışımızı tetikleyebilir.

Peki, sürekli yeme alışkanlığının önüne nasıl geçilir?

GERÇEK AÇLIĞINIZI BULUN

Bazen aslında stresi azaltmak istiyor olabilirsiniz veya sıkılmış olabilirsiniz. Gerçek açlığınızın nerede yattığını belirlemek, en yakın atıştırmalıklara ulaşmanıza gerek kalmadan odak noktanızı yemek yemekten temel ihtiyacınızı kaydırmanıza yardımcı olabilir.

GERÇEK AÇLIĞINIZI BESLEYİN

Artık gerçekte neye aç olduğunuzu bildiğinize göre, ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı düşünmenin zamanı geldi.

Rahatlık istiyorsanız en sıcacık battaniyenize sarınabilirsiniz. Ya da stres üzerinize baskı yapıyorsa rahatlatıcı bir aktiviteye katılabilirsiniz.

ZAMAN KAZANMAK İÇİN OYALANMAK

İştahınıza boyun eğmek yerine, aslında aç olmadığınızı kabul edebilir ve daha sonra gerçek açlığınızla yüzleşmek için kendinize yer açabilirsiniz.

Eğer dürtü geçmezse, biraz zaman kazanmanın yollarını aramak yardımcı olabilir. Dikkatinizi dağıtacak şeyler arayın, nefes alın veya bir bardak suya uzanın.

SUSUZ KALMAMAK

Özellikle aç hissettiğinizde veya canınız acıkmamanız gerektiği halde bir şeyler atıştırmak istediğinde, sadece birkaç yudum su almak, gerçekten aç mı yoksa sadece susamış mı olduğunuzu belirlemenize yardımcı olabilir. Gün boyunca su alımınızı düzenli tutmak, aslında açlıktan kaynaklanmayan o yanıltıcı açlık sancılarını tamamen atlatmanıza yardımcı olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT