Suçlama ağır: Fransa’da yeni İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na protestolar

Suçlama ağır: Fransa’da yeni İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na protestolar

Fransa’da yeni Başbakan Jean Castex’in kurduğu kabinede yer alan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, kadınlar tarafından protesto edildi.

Fransa’da yeni bakanlara kadın protestoları sahneye çıktı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başbakanlık görevinden istifa eden Edouard Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı. Castex, göreve gelmesinin ardından kabine değişikliğine giderek, Adalet Bakanı Nicole Belloubet’in yerine Eric Dupond-Moretti’yi, İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in yerine Gérald Darmanin’i göreve getirmişti. Fransız kadınlar iki bakanın kabinede olmasına tepki göstererek, protesto düzenledi. 

Başkent Paris’te belediye binası önünde bir araya gelen kadın dernekleri iki bakanın da istifasını istedi. Protestocular, yeni İçişleri Bakanı Darmanin hakkında devam eden bir tecavüz davası olduğunu belirterek, “Bir tecavüz zanlısının bakan olarak atanmasını istemiyoruz” ve “Darmanin istifa” şeklinde slogan attılar.

Göstericiler, yeni Adalet Bakanı Moretti’ye de, cihatçı sanıkların yargılandığı davalarda sanıkları savunduğu ve birçok davayı kazandığı gerekçesiyle istifa çağrısında bulundular. Protestocular, Moretti’nin bakan olarak atanmasına yargıçlar sendikasının da sert bir şekilde karşı çıktığını hatırlattı. Göstericiler, taciz ve şiddet gören kadınlar için önem taşıyan polis ve yargı kurumlarına yapılan yeni atamaların tam bir “provokasyon” olduğunu vurguladılar.

Fransa’nın yeni İçişleri Bakanı Darmanin, 2009 yılında tecavüz suçlaması ile yargılanmış, 2018 yılında sonuçlanan davada takipsizlik kararı verilmişti. Ardından 11 Haziran tarihinde Darmanin hakkında yine aynı iddia ile soruşturma başlatıldı.

+49-PARİS

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT