Stutthof davası: Eski Nazi kampı nöbetçisi özür diledi

Stutthof davası: Eski Nazi kampı nöbetçisi özür diledi

Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde yargılanan 93 yaşındaki eski SS görevlisi, duruşmada son sözlerini aktarırken olanları “çılgınlığın cehennemi” olarak nitelendirdi, kurbanlardan özür diledi.

Hitler dönemindeki Stutthof Toplama Kampı’nın nöbetçilerinden olan sanık, 5 bin 230 kişinin katledilmesine yardımcı olmakla suçlanıyor. Hâkim karşısında güçlü bir sesle konuşan sanık “Bugün bu çılgınlığın cehennemine gitmiş olan herkesten, geride kalanlardan ve  akrabalarından özür dilemek istiyorum. O zamanlar Danzig kampında olanlar beni hala rahatsız ediyor. Bütün bunlar bir daha asla yaşanmamalı. Mecbur olmasaydım SS’e asla katılmazdım. Başka bir şansım daha olsaydı asla toplama kampında hizmet etmezdim” dedi. 

KULE NÖBETÇİSİNİN KATLİAMDA ROLÜ YOK

Sanığın avukatı Stefan Waterkamp Alman yasalarında toplama kampı nöbetçilerinin bugüne dek katliama yardım kapsamında ele alınmadığını belirterek, müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi. Avukat Waterkamp, Ağustos 1944-Nisan 1945 tarihleri arasında 5 bin 230 tutsağın katledilmesinde SS subaylarının ve onların Kapos denen yardımcılarının etkili olduğunu sanığın kule nöbetçisi olarak orada durmasının bir etkisi olmadığını söyledi. Waterkamp, Stutthof kampında işlenen suçları akıl almaz ve affedilemez olarak nitelendirdi.

KAMPTAN KURTULANLAR SANIĞI AFFETTİ

O dönemde 17-18 yaşlarında olan ve gençlik mahkemesinde yargılanan sanık hakkında savcı üç yıl hapis cezası talep etti. Savcı 17 ila 18 yaşlarındaki sanığın Danzig kampının gaz odasında neler olduğunu ve insanların krematoryumun bitişik odasında kurşuna dizildiğini bildiğini belirtti. Savcılık sanığın görev yaptığı süre zarfında, krematoryumda en az 30 kişinin kurşunlandığını ve 200 kişinin gaz odasında katledildiğini, 5 bin mahkûmun kampta insanlık dışı koşullarda tutulduğunu bildiğini de ileri sürdü. 

Kamptan sağ kurtulanlar ve kurbanların yakınlarından oluşan  yaklaşık 40  davacı ise sanığın hakkında işlediği suçlarla ilgili hüküm verilmesini istese de sanığın tutuklanması için talepte bulunmadılar. Hatta bazı davacılar sanığın tutuklanmaması gerektiğini açıkça ifade ettiler. İsrail'de çok eski bir Stutthof kampı kurbanı bile  sanığın affedilmesi gerektiğini söyledi. 

HENÜZ ÇOCUK YAŞTAYDI

Savunma avukatı Waterkamp, Stutthof'un bir imha kampı olmadığına dikkat çektiği konuşmasında  sanığın 1944 yılında hizmetinin en başında  siyasi mahkumlar için bir kamp sandığını da belirtti. Bu bakımdan, 17 yaşında henüz bir çocuk olan sanığın o zamanlar işlenen suçların farkında olmadığını da söyleyen avukat Waterkamp, sanığın askere çağrıldıktan sonra mutfakta çalışma için başvurduğunu ancak talebinin reddedildiğini de söyledi. 

KARŞI KOYSA KURŞUNA DİZİLİRDİ

Mahkemede bir tarihçi de o dönemde gardiyanların emirleri reddedemeyeceğini doğruladı 1945'te Stutthof'ta bir grup gardiyanın/nöbetçinin SS tarafından kurşuna dizildiğini  vurgulayan avukat Waterkamp, “Sanık verilen emre karşı gelseydi kurşuna dizilirdi” dedi.

Müvekkilinin nasyonal sosyalist ve Yahudi karşıtı bir düşünceye sahip olmadığını da belirten Waterkamp yaklaşık 250 bin Nazi katilinden sadece birkaçının son 70 yıl içinde Alman mahkemeleri tarafından mahkum edildiğine işaret ederek “Yargı, şimdi tamamen farklı bir sinyal göndermek istiyorsa eğer, bu karar üzerinde etkili olmamalı” dedi. Kararın perşembe günü açıklanması bekleniyor.

+49 – HAMBURG

FOTO: Axel Heimken/dpa-Pool/dpa

HABERE YORUM KAT