Steinmeier'dan İran'a çağrı: Şiddet uygulayanlar yargılansın

Steinmeier'dan İran'a çağrı: Şiddet uygulayanlar yargılansın

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İran'da göstericilere karşı uygulanan şiddetten sorumlu olanların yargılanması çağrısında bulundu.

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberine göre, Steinmeier, Bellevue Sarayı'nda İranlı sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

Steinmeier, burada yaptığı açıklamada, "İran'da son dönemde yaşanan insan hakları ihlallerinin bağımsız uzmanlarca soruşturulması, sorumluların bir gün hesap verebilmesi için önemlidir." dedi.

İran'daki protestoları "cesur" olarak niteleyen Steinmeier, onların özgürlük özleminin hiçbir yerde bastırılamayacağını ve bunu dünyaya gösterdiklerini belirtti.

Steinmeier, "İran'da olup bitenleri yakından takip etmeliyiz. İran rejiminin bu insanlık dışı şiddetine karşı sesimizi yükseltmekten vazgeçmemeliyiz." ifadelerini kullandı.

Tahran'daki dini ve siyasi liderlere acilen çağrıda bulunan Steinmeier, "İran sokaklarında ve meydanlarında barışçıl gösteriler yapan çocuklara, kadınlara ve erkeklere yönelik şiddeti durdurun. Dünyadaki diğer tüm ülkeler kadar İran'ı da bağlayan insan haklarına saygı gösterin. Yabancı etkisi hakkında komplo efsaneleri yaymayı bırakın." diye konuştu.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffman, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, İran'da bir göstericinin idam edilmesini şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da göstericinin idam edilmesi nedeniyle dün İran'ın Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırarak hükümetin tepkisini dile getirmişti.

İran'da Muhsin Şikari'nin idam edilmesi

Muhsin Şikari, dün İran'da Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici olmuştu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle bağlantılı 11 kişi idama mahkum edilmişti.

Devrim Mahkemelerince verilen idam kararlarının, Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada, idama mahkum edilen kişilerden bir kısmının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini belirtmişti.

İran Ceza Kanunu'na göre, "kamu düzenini bozmak, bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak" gibi suçları işleyenler, idamla yargılanıyor.

Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT