SPD, yerel seçimlerde seçmen yaşını düşürmek istiyor

SPD, yerel seçimlerde seçmen yaşını düşürmek istiyor

SPD parlamento grubu, yerel seçimlerde oy kullanma yaşını 18’den 16’ya düşürmek için Hessen eyalet parlamentosunda bir yasa tasarısı çağrısında bulundu.

Parlamento genel müdürü Günter Rudolph, Pazartesi günü Wiesbaden’de yaptığı açıklamada, seçmen yaşının düşürülmesiyle gençlerin, devletin işleyişiyle daha erken tanıştırılabileceğini söyledi.

Muhalefetteki parlamento gruplarından FDP ve Sol bu tasarı ile prensipte anlaştıklarını bildirirken, CDU ve AfD buna karşı olduğunu belirtti. Yeşiller de oy kullanma yaşının düşürülmesinden yana olduklarını ancak bunun CDU ile yapılan koalisyon  anlaşmasında ön görülmediğini söyledi.

SPD milletvekili Rudolph, 14 yaşındakilerin cezai olarak sorumlu olduklarını ve16 yaşına kadar birçok gencin kendi parasını kazandığını ve vergi ve sosyal güvenlik primlerini ödediğini belirterek. ''16 yaşındaki gençler siyasi düşünebilen ve belediye ile ilgili kararlardan dışlanmaması gereken bireylerdir.” ifadelerini kullandı.

CDU Milletvekili Max Schad SPD ile aynı fikirde olmadığını belirterek “Oy kullanma yaşını düşürmek için nesnel kriterlere ve geçerli sebeplere ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı. Schad, belediyelerde gençlik meclislerinin ve gençlik konseylerinin güçlendirilmesini savundu. AfD parlamento grup lideri Robert Lambrou, “Sadece 18 yaşında ve yasal olarak yetkin olan vatandaşlar oy kullanmalıdır” dedi.

FDP meclis grubunun yerel siyasi sözcüsü Jörg-Uwe Hahn ise gençlere hak ettikleri takdirin verilmesi çağrısında bulundu. Hahn, ''En sonki seçim kampanyası ve federal seçimler, gençlerin gelecek hakkında yoğun bir şekilde düşündüklerini ve bir fikir oluşturmak için siyasete çok farklı bir pencereden baktıklarını bir kez daha gösterdi'' açıklamasında bulundu.

Sol kanat parlamento grubunun gençlik politikası sözcüsü Elisabeth Kula, yalnızca 18 yaşından itibaren oy kullanma hakkını 'demokratik olmayan' ve'çağa uygun olmayan' olarak nitelendirdi. ‘’16 yaşındaki gençler, cezai olarak sorumlular, birçoğu çalışıyor ve vergi ödüyorlar ancak tüm bunların nasıl işlemesi konusunda söz hakkına sahip değiller”. açıklamasında bulundu.

Felix Martin, partisinin ve koalisyon ortağı CDU’nun oy kullanma yaşı konusunda görüş ayrılığına düştüğünü belirtti.

Artı49 Haber Merkezi
Çeviri Haber: Tuğba Ünal

HABERE YORUM KAT