SPD sağının büyük ismi Hans-Jochen Vogel öldü 

 SPD sağının büyük ismi Hans-Jochen Vogel öldü 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) eski genel başkanlarından Hans-Jochen Vogel Münih’te 94 yaşında hayata veda etti. 

Siyasal gözlemcilerin uzun yıllar “Hıristiyan demokrat zihniyetin sosyal demokrasi içindeki temsilcisi” olarak gördüğü Hans-Jochen Vogel, öldü. 

SPD'nin efsanevi lideri Willy Brandt'ın halefi olarak 1987-1991 yılları arasında SPD genel başkanlığı da yapan ve sosyal demokrasinin sosyalizmle arasına büyük mesafe koymasını sağlayan isimlerden Vogel, 1983-1991 yılları arasında SPD Meclis Grubu Başkanı olarak da görev yapmıştı. 

Göttingen’de 1926 yılında doğan ve  bir profesörün oğlu olan Hans-Jochen Vogel henüz 34 yaşındayken, Münih Büyükşehir Belediye başkanı oldu. Böylece Almanya’nın ilk en genç büyükşehir başkanı olma unvanını da aldı.  

OLİMPİYATLARI MÜNİH’E GETİREN İSİM

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Vogel’in Başkan olarak 4444 gün görev yaptığını hatırlatırken, 1972 yılında  Olimpiyat Oyunlarını Münih’e getiren isim olduğuna dikkat çekti. Parti soluyla anlaşmazlık için olan sağ kanadın temsilcisi Vogel, yerel politikayı bırakıp federal düzeyde siyasete atıldı. 

Hans-Jochen Vogel’in politik kariyeri aslında hem zaferlerle hem de yenilgilerle doluydu: Federal İmar Bakanlığı, Federal Adalet Bakanlığı, Berlin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, SPD Genel Başkanlığı yapan Hans-Jochen Vogel, 1983 yılında Başbakan adayı olsa da Helmut Kohl'a karşı kaybetti.

YAŞLILAR YURDUNDA KALIYORDU

Vogel, Parkinson hastası olduğunu ölümünden sadece birkaç yıl önce duyurmuştu. Ömrünün son yıllarında eşi Liselotte Vogel ile birlikte Münih'teki bir yaşlılar yurdunda yaşamını sürdürüyordu. SPD’nin eski liderini burada arkadaşları, gazetecileri ziyaret ediyor, mülteci krizi, aşırı sağ tehdidi gibi güncel konuları tartışıyorlardı. Hans-Jochen Vogel, bilgisayar ve cep telefonu kullanmadığını  belirtiyordu. 

SPD Meclis Grubu Twitter hesabından bir açıklama yaparak Hans-Jochen Vogel’ın kaybından dolayı duydukları üzüntüyü paylaştı. 

UYARI: AVRUPA PARÇALANIYOR

Vogel SPD’de sarsılmaz ahlaki ilkeleriyle ve iyi bir vicdan sahibi olarak büyük saygı görüyordu. 

“Sosyal adalet” konusunun yanı sıra Vogel son yıllarda Avrupa’nın parçalanma tehdidine karşı dikkat çekiyordu. Vogel Avrupa'da 70 yıllık barışın ancak milliyetçiliğin üstesinden gelinmesiyle korunabileceğini söylüyordu. 

Almanya'nın en köklü partisi olan SPD 23 Mayıs 1863 tarihinde Ferdinand Lassalle'nin Leipzig kentinde kurduğu Almanya Genel İşçiler Derneği’nin uzantısı niteliğinde 1869 yılında Sosyal Demokrat İşçi Partisi olarak kuruldu ve 1890 yılında Almanya Sosyal Demokrat Partisi adını aldı.
Hitler döneminde ağır baskıya uğrayan sosyal demokratlar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kurt Schumacher başkanlığında yeniden bir araya geldiler. Schumacher'den sonra partinin başına 1952 yılında Erich Ollenhauer geçti. Ollenhauer'in 1963 yılında ölümünden sonra 1964 yılında Willy Brandt partinin genel başkanı oldu.

+49 – MÜNİH

FOTO:  Michael Jung / dpa

HABERE YORUM KAT